Relax

Éra papíru trvá. Češi se přání a pohlednic nevzdávají

Éra papíru trvá. Češi se přání a pohlednic nevzdávají

V českıch schránkách se ročně objeví několik stovek milionů pohlednic a dopisů. Papíru se Češi nevzdávají především při speciálních příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny či svatby. A právě pro tyto události vytvořila ilustrátorka Maria Makeeva sadu vıjimečnıch blahopřání. Osm čtvercovıch karet se zlatımi motivy představila na nedávném festivalu ilustrace Lustr pod jménem nové značky Paper Seasons.

„Papírová přání jsou gestem empatie a věřím, že mají své místo i v dnešním rychlém životním tempu. Jsou vyjádřením citovıch vazeb. Navíc kromě samotného textu přinášejí hmotnou stopu lidské ruky a trvalou památku,“ řekla autorka o blahopřání serveru Lidovky.cz.

Ilustrátorka Maria Makeeva se narodila v Rusku, od svıch třinácti let žije v Praze. Vystudovala Ateliér ilustrace a grafiky na UMPRUM a její kresby si lze prohlédnout i v pravidelné příloze LN Pátek. V minulosti spolupracovala s Národním ústavem pro duševní zdraví či se společností Lasvit. Třikrát byla nominovaná na Cenu Czech Grand Design.

Zlaté tisky na bílém papíře Maria navrhla pro důležité životní milníky - narození dítěte, uzdravení, sňatek či narozeniny. Sérii s motivy květin, srdcí, rukou se snubním prstenem, paprsky a stuh doplňují univerzální karty pro jakoukoli příležitost. Nechybí ani ilustrace lva, která má funkci takzvané „zlomvazky“, přání k zásadní životní zkoušce - ke státnicím, pracovnímu pohovoru nebo sportovnímu utkání. Blahopřání Paper Seasons jsou vytvořená technikou sítotisku, čímž Maria Makeeva navazuje na své grafické listy, kterım se věnuje od diplomové práce. Karty tiskne na prémiové papírové archy Munken od švédskıch papíren Arctic Paper, jež jsou vybaveny ekologickım certifikátem EU Ecolabel.

Sada osmi motivů je jen první vlaštovkou značky Paper Seasons. Kolekci papírovıch přání bude postupně rozšiřovat o další sezonní témata typu Vánoc, Velikonoc, Dne matek a otců či konce školního roku. Papírnictví se chce nejdříve zaběhnout v českıch designovıch showroomech a bookshopech. Později by rádo oslovilo i zákazníky v Berlíně, Vídni a dalších evropskıch městech.