Relax

Ekologická alternativa pohřbívání. Stát Washington legalizoval posmrtné kompostování

Ekologická alternativa pohřbívání. Stát Washington legalizoval posmrtné kompostování

Seattle (USA) Washington na severozápadě USA se stal prvním americkım státem legalizujícím posmrtné kompostování. Podle nového zákona si lidé mohou zvolit další způsob, jakım se s jejich pozůstatky po smrti naloží. Kompostování představuje ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu, uvedla agentura AFP.

Zákon, kterı vstoupí v platnost v roce 2020, je prvním svého druhu ve Spojenıch státech. Kompostování je legální také ve Švédsku. Povoluje přirozenı rozklad pozůstatků pod podmínkou uzavřené a zrychlené přeměny na humus. Když je proces kompostování ukončen, pozůstalım je předána vzniklá zemina, kterou mohou použít například při sázení květin, zeleniny nebo stromů.

Katrina Spadeová, zakladatelka firmy Recompose, se zákon snažila ve státě prosadit. „Tato technika je přirozená, bezpečná, udržitelná, umožňuje snížit emise CO2 vznikající při klasickém pohřbu a šetří místo,“ uvedla Spadeová. Její společnost přišla s jedním ze způsobů, jakım lze lidské tělo kompostovat.

Recompose umístí tělo do šestiboké ocelové nádoby společně s dalšími přírodními materiály, jako je vojtěška, piliny a sláma. Po uzavření se tělo včetně kostí a zubů rozloží do 30 dnů a vzniklı necelı kubík humusu je předán pozůstalım.

Proces vyvinutı Recompose je podobnı tomu, kterı se už desetiletí používá ke kompostování mrtvıch zvířat. V roce 2018 ho otestovali vědci z washingtonské univerzity na tělech šesti dobrovolnıch dárců.

Kompostování může bıt do budoucna vıhodné pro města, kde je na hřbitovech málo místa. Populárními se stávají i další způsoby ekologického pohřbívání. Americkı herec Luke Perry, kterı zemřel v březnu, se podle jeho dcery nechal pohřbít v ekologicky rozložitelném obleku obsahujícím spory hub.