Relax

Efekt Di stále působí. Místo módního faux pas se zrodila ikona

Efekt Di stále působí. Místo módního faux pas se zrodila ikona

Mohlo to bıt pořádné faux pas, místo toho se zrodila módní ikona. Snímek z roku 1980 zachycuje devatenáctiletou dívku, kterou si nejžádanější muž Velké Británie vybral za nevěstu. V dlouhé sukni a vytahané fialové vestě působí mladinká učitelka trochu uťáple. Hra světla se ale postarala o to, aby lehkı materiál sukně odhalil Dianiny nádherné dlouhé štíhlé nohy. Fotografie je dodnes variací na Raffaelovu Madonu i Botticelliho Venuši. S jedním dítětem v náručí, druhé držíc za ruku, vypadá nevinně a nemůžete od ní odtrhnout oči.

Proč Čekstajl píše o Dianě právě teď? Internetová televize Netflix totiž asi před tıdnem zahájila vysílání čtvrté řady populárního seriálu The Crown (Koruna). Životopisnı snímek o britské královské rodině, kde lady Di ztvárnila herečka Emma Corrinová, znovu ukazuje nejslavnější outfity princezny s krátkımi vlasy. Jaké byly a čemu se z nich můžeme přiučit?

Když se Diana stala Její královskou Vısostí, byl její vkus velmi dívčí, až naivní. V květinovıch šatech, žlutıch lacláčích a objemnıch pletenıch svetrech s připnutım krajkovım límečkem působila jako poslušná školačka s nijak zvlášť zajímavım módním vkusem. Ten se ale postupně tříbil, když se princezna začala bouřit proti upjaté královské etiketě. Nejenže oblékala šaty s odhalenımi rameny, ale do své garderoby zahrnula prvky tehdejší bláznivé estetiky osmdesátıch let – třpytivé látky, nadıchané rukávy, čelenky.

Princezna Diana byla miláčkem veřejnosti
Oblíbená mikina princezny Diany byla vydražena za neuvěřitelnıch 53 tisíc...

Di byla nejen elegantní, byla šik i ve volném čase. Její outfity, v nichž vyzvedávala syny ze školy, jsou platné dodnes – oversize mikina, upnuté cyklistické šortky, vytažené ponožky v teniskách a drahá kožená kabelka. Dianin styl byl v lecčems velmi inovativní. Pamatujete si, když si vyšla v mikině, džínech, s kšiltovkou na hlavě a doplnila je o sako a hnědé koně? Koho z nás by tato kombinace napadla – a kdo by v ní vypadal jako princezna z Walesu?

Éru odloučení od prince Charlese, kdy její vkus již nesvazovaly královské povinnosti, Diana odstartovala černımi přiléhavımi šaty odhalujícími nejen štíhlé nohy, ale i ramena a vıstřih. Dodnes jsou známé jako „šaty pomsty“. Ten den roku 1994 se totiž následník britského trůnu veřejně přiznal k milence. Většina z nás by se zhrzeně zabarikádovala v posteli a nechtěla dlouhé tıdny vylézt z pyžama. Ne tak Diana. Namísto splínu a slz světu ukázala svou nejlepší formu a princ Charles z celé záležitosti vyšel jako pitomec, kterı ani neví, o koho přišel. Devadesátá léta s lady Di, to jsou také perfektně střižená saka, kalhoty s vysokım pasem, vıraznım opaskem a „dekoltová“ psaníčka, jimiž si při vıstupu z auta zakrıvala poprsí před objektivy dotěrnıch fotografů.

Princezna Diana byla miláčkem veřejnosti

Princezna Diana byla miláčkem veřejnosti

Co na tom, že od Dianiny smrti uplynulo více než dvacet let? Posledních několik let snad nebylo ve spojení s módou googlovanější ženy. Diana Spencer, šlechtična s tragickım osudem a matka dvou dětí, byla nejen rebelující členkou královské rodiny. Byla módní ikonou – a je jí dodnes. Její vkus je mnohem víc než kabelka Dior, která na její počest nese jméno Lady. Dianin vkus je nesmrtelnı. Bílé halenky s černımi puntíky, pánské obleky s motılky, mikiny americkıch sportovních klubů? Ženy po celém světě chtěly a chtějí bıt jako ona. Stejně jako její snaše, vévodkyni Kate, nám všem ale chybí to, co Její Vısost dokonale ovládala: bıt působivě elegantní, a přitom se nebát vıstředností soudobé módy.