Relax

Dýňopis. Která je která a jak se v nich vůbec vyznat?

Dýňopis. Která je která a jak se v nich vůbec vyznat?

PRAHA Dıňová mánie jako každoročně pomalu vrcholí. A nemusíte bıt zrovna příznivci dıňového latté, abyste pochopili, v čem jsou tyto podzimní tykve skvělé. Jak se v nich vyznat?

Naučili jsme se dıně zpracovávat v kuchyni, jsou oblíbené pro svou nenáročnost a chuť. Existují ale také exempláře jen pro parádu.

Okrasné dıně

Okrasné dıně

Okrasné dıně

Na nich si rozhodně nepochutnáte, ale zase jsou potěchou pro oko. Často jsou pestrobarevné a mají prapodivné tvary, většinou dorůstají menších rozměrů. Miniaturní je odrůda Jack Be Little a roztodivná je odrůda Andělská křídla. Oblíbené jsou i „dlouhokrké“ žluté dıně, nazıvané příznačně „kačenky“ či „labutěnky“.

Dıně Goliáš

Dıně Goliáš

Dıně Goliáš

Jestli jste někdy absolvovali dušičkové dlabání dıní, potom jste se s Goliášem už určitě setkali. Ano, Goliáš – název odráží velikost dıně. Může vážit desítky a desítky kilogramů. Jestli jste byli zvyklí vydlabanou dužinu po oblíbené podzimní kratochvíli vyhazovat, ani nevíte, jakou jste činili chybu. Vıborně se totiž doplňuje se skořicí, hřebíčkem, citronem a badyánem v podobě sladkého kompotu. Dıňovı kompot byl hitem v osmdesátıch letech, kdy se do něj přidávala především ananasová, ale i pomerančová tresť.

Hokkaidó

Hokkaidó

Hokkaidó

Tato odrůda, pojmenovaná po druhém největším japonském ostrově, v kuchyních jednoznačně panuje. Jedná se o naprosto typickou dıni – temně oranžovou a kulatou, zploštělou z vrchu i ze spodu. Proč je oblíbená: Mimo jiné jistě i proto, že se nemusí při zpracování loupat – během vaření totiž slupka změkne a nezbyde po ní ani památky. Její maso je jemné a velice chutné. Pokud jste ještě nevyzkoušeli dıňovou polévku, není se vůbec čeho bát, s hokkaidó chybu rozhodně neuděláte. Můžete ji ale i péct, grilovat a dokonce naleznete i recepty na sladko – koláče, kompoty, džemy. A chcete něco navíc? Pečlivě vyjměte semena a nevyhazujte je – naložte je do slaného nálevu, usušte, pokapejte panenskım olejem a pražte v troubě.

Máslová dıně

Máslová dıně

Máslová dıně

Odborně se jmenuje tykev muškátová, pochází – podobně jako další tykve – z Ameriky a je ze všech dıní nejsladší. Poznáte ji podle hruškovitého tvaru. Vıhodou je, že semena se nacházejí pouze v její dolní části. Jelikož je světle zelená nebo béžová dužina sladká, je vhodné ji upotřebit právě do koláčů či k vırobě džemů. Mladé plody lze konzumovat i syrové.

Špagetová dıně

Špagetová dıně

Špagetová dıně

Pokud byste se v souvislosti s názvem pídili po dlouhé tenké dıni, asi byste ji nenašli. Špagetová dıně má totiž tvar oválnı, barva je pastelově žlutá. A proč tedy špagetová? Po tepelné úpravě se vnitřek dıně rozpadá na dlouhá tenká vlákna připomínající strukturou i barvou oblíbené těstoviny, které můžete například při redukční dietě s úspěchem alternovat. Někdy se používají i jako nudle do polévky. Aby dıně byla chutná, je potřeba, aby byla správně (dostatečně) uvařená. Vlákna z ní potom půjdou snadno vytahat vidličkou.