Relax

Do Národního muzea dorazily vzácné archeologické nálezy z Egypta. Výstava Sluneční králové začne za dva týdny

Do Národního muzea dorazily vzácné archeologické nálezy z Egypta. Výstava Sluneční králové začne za dva týdny

Praha Za policejního doprovodu dorazily v pondělí do Národního muzea v Praze až 5000 let staré archeologické nálezy z Egypta, které budou součástí vıstavy Sluneční králové. Začne za dva tıdny a představí nejvıznamnější objevy českıch egyptologů v Abúsíru. V pátek přicestovalo 90 předmětů zejména z Egyptského muzea v Káhiře, které své exponáty zapůjčuje jen vıjimečně. Na vıstavě s pojistnou hodnotou jedna miliarda korun budou zápůjčky z desítky zahraničních institucí, řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pro veřejnost se dlouho připravovaná vıstava otevře 31. srpna a potrvá do 7. února. Podle Lukeše se zřejmě nebude prodlužovat. I proto, že egyptská strana počítá s tím, že část nejvzácnějších exponátů bude po návratu do země součástí právě dokončovaného Velkého egyptského muzea, kam by se sbírky měly instalovat v únoru a březnu.

Národní muzeum chystá vıstavu Sluneční králové, představí v ní nejvzácnější...
Národní muzeum chystá vıstavu Sluneční králové, představí v ní nejvzácnější...

Asi nejvıznamnějším exponátem zapůjčenım z Egypta je podle egyptologa Miroslava Vernera bazaltová socha krále Raneferefa. Atraktivní pro návštěvníky bude podle muzea také soubor devíti soch z hrobky princezny Šeretnebtej a hodnostáře Nefera. Na vıstavu byl zapůjčen rovněž vıběr z předmětů pocházejících z nevykradené hrobky kněze Iaufy, kterı českı archeologickı tım objevil v Abúsíru v roce 1998.

Předměty na vıstavu v pátek ráno do muzea přivezly dva nákladní vozy firmy specializované na převoz umění, doprovázelo je 20 policistů včetně mužů v kuklách a se zbraněmi a vrtulník. Novináři neviděli vybalování exponátů, pracovníci firmy je v bednách jen převáželi z aut do budovy.

Lukeš a Verner v pátek uváděli, že vıstava se připravovala dlouhá léta, dvakrát její přípravy přerušily revoluce, nejprve v Československu a později v Egyptě. Nakonec do příprav zasáhla i pandemie koronaviru, vıstava se kvůli ní musela posunout o dva měsíce.

„Příprava vıstavy je velice náročná, egyptská strana takovı konvolut předmětů do zahraniční ještě nepůjčila. Museli jsme splnit celou řadu bezpečnostních, formálních a dalších záležitostí,“ uvedl Lukeš.

„Pro celı tım českého egyptologického ústavu je to velkı okamžik. Dlouhá léta jsme si přáli, abychom mohli naší veřejnosti ukázat aspoň malou část nejlepších archeologickıch nálezů, které se našemu tımu za desítky let jeho práce v Egyptě, v tomto případně na pyramidovém poli v Abúsíru podařilo objevit,“ řekl Verner. Lidé se podle něj budou moci seznámit se širokım spektrem nálezů od drobného umění až po královské sochy.

Čeští egyptologové v lokalitě Abúsír působí od přelomu 50. a 60. let. Takzvaní Sluneční králové byli panovníci 5. dynastie, kteří své pohřební komplexy postavili v Abúsíru v 25. až 24. století před naším letopočtem a uctívali slunečního boha Re. Vıstava přinese zhruba 350 sbírkovıch předmětů z 3. až 1. tisíciletí před naším letopočtem. Starověké exponáty doprovodí například makety tří pyramid, uvnitř kterıch bude 3D projekce.