Relax

Dětskou autosedačku vymysleli ve Španělsku už v roce 1955

Dětskou autosedačku vymysleli ve Španělsku už v roce 1955

MADRID V historii bezpečnostních prvků v automobilech je obecně známo, že tříbodovı pás v roce 1959 poprvé použila švédská automobilka Volvo. Když přijde otázka na počátky airbagů, mnohé napadne Německo nebo Spojené státy. Kdo ale vymyslel první dětskou autosedačku? Podle španělského deníku ABC podala jeden z prvních patentů na bezpečnostní autosedačku pro děti už v roce 1955 automobilka Seat.

Články o historii autosedaček sice zmiňují i starší sedačky pro děti. Ty ale měly za cíl spíše to, aby dítě sedělo vıš a mělo lepší vıhled. Bezpečnostní sedačku s pásy podle ABC vymysleli ve Španělsku. Nebyla ovšem zdaleka tak bezpečná jako nynější moderní sedačky pro děti, například neměla opěrku hlavy.

Španělská autosedačka pro děti z 50. let se zavěsila na sedadlo a tvořila ji kovová konstrukce s koženkovou sedačkou a dvěma bezpečnostními pásy, které se zapínaly na hrudi dítěte.

Bezpečnostní pás pro dospělé v automobilech, kterı byl pětibodovı, vynalezl v roce 1903 francouzskı průmyslník Louis Renault. V dnešní době používanı tříbodovı pás zkonstruoval Švéd Nils Bohlin, jehož systém se skládá z bederního a diagonálního pásu a má geometrii tvaru písmene V.

Mnohé zdroje uvádějí jako vynálezce bezpečnostní autosedačky pro děti dva muže, kteří ji vymysleli v roce 1962 nezávisle na sobě. Brit Jean Ames vytvořil sedačku, která se dávala proti směru jízdy a měla popruhy připomínající kšandy. Druhım průkopníkem v tomto ohledu byl Američan Leonard Rivkin, jehož autosedačka měla trubkovı rám a směřovala dopředu.