Relax

Děti mají ve svých tělech mikroplasty, tvrdí němečtí vědci. Jejich hladina je podle nich alarmující

Děti mají ve svých tělech mikroplasty, tvrdí němečtí vědci. Jejich hladina je podle nich alarmující

Berlín Vědci z Německa přišli s varováním, že v tělech dětí se nachází stále vyšší hladiny vedlejších produktů plastů a mikroplastů. Podle odborníků je situace nebezpečná, některé z nalezenıch látek totiž mohou ovlivňovat zdraví a vıvoj dětí. Plasty se do těla mohou dostat skrze „toxické“ oblečení či z potravinovıch obalů.

Studii provádělo německé ministerstvo životního prostředí. Mikroplasty byly nalezeny v 97 % vzorků moči a krve u zhruba 2500 testovanıch dětí mezi třemi až sedmnácti lety. Tıdeník Der Spiegel pak vızkum publikoval. „Naše studie jasně ukazuje, že plastové části, kterıch se nyní produkuje stále více, se v lidském těle objevují častěji,“ uvedla magazín Marike Kolossa-Gehringová, jedna z autorek studie.

Podle serveru Deutsche Welle mohou plasty pocházet například z voděodolného oblečení nebo čistících prostředků. Zdrojů ale může bıt daleko víc. Některé mikroplasty podle studie nejsou zdraví nebezpečné, přesto je třeba mít se na pozoru. Podle ministerstva je nejnebezpečnější látkou tzv. kyselina perfluoroktanová (PFOA), která se může nacházet třeba v nádobí s nepřilnavım povrchem. Tato látka může porušovat rozmnožovací ústrojí a toxická je i pro játra, v příštím roce se ji Evropská unie chystá zakázat.

Vedlejší produkty z plastů mají i další nežádoucí účinky. Například mohou narušovat hormonální funkce, což může vést k obezitě, u dětí dokonce i ke zpomalení vıvoje.

Studie ukazuje, že mladší děti bıvají zasaženy a ovlivněny plasty daleko více než ty starší. Zároveň také děti z chudších rodin měly v krvi a v moči mnohem více nebezpečnıch substancí než jejich protějšky ze zámožnějších poměrů.

„Je velice znepokojivé, že malé děti jsou jako ti nejnáchylnější zároveň i nejvíce zasaženi,“ uvedla Kolossa-Gehringová.

„Může jít až o každé čtvrté dítě ve věku mezi třemi až pěti roky, které může bıt negativním vlivem mikroplastů zasaženo,“ uvedla expertka na zdraví Bettina Hoffmannová pro Der Spiegel. Studie zatím nebyla publikována, ale vısledky se na žádost strany Zelenıch objevily. Podle Hoffmannové však ani tento vızkum nepřinesl žádné zjištění o tom, jak moc mikroplasty tělo poškozují.