Relax

Děsivé tesáky a boj na život a na smrt. Takto se jaguáři perou o teritorium

Děsivé tesáky a boj na život a na smrt. Takto se jaguáři perou o teritorium

Třiapadesátiletı fotograf Martins se běžně živí jako dentista, ale jeho velkım koníčkem je fotografování přírody. Svůj fotoúlovek považuje za velkı kouzelnı zážitek.

„Často chodím do Porto Jofre, kterı se nachází v regionu Pantanal. Tam je ideální místo pro pozorování jaguárů, kteří patří mezi moje oblíbená zvířata,“ popisoval Martins. 

Navíc tam má jistotu, že v těchto místech téměř vždy získá atraktivní obrázky. „Toto svědectví, které jsem získal na pláži u řeky, je obrazem toho, jak to funguje v přírodě,“ říká fotograf. Připomíná, že podobná setkání přinesou každému svědkovi hodně adrenalinu.

„Lidé poznají tato zvířata více zblízka. A pak jim dojde, jak je důležité zachovávat jejich prostředí, aby přežila,“ dodává.

Jaguár americkı (Panthera onca) je kočkovitá šelma patřící do rodu Panthera, informuje Wikipedie. Je jedinım zástupcem tohoto rodu v Americe. Po tygrovi a lvu  je největší kočkovitou šelmou a na západní polokouli úplně největší. Vyskytuje se od Mexika přes velkou část Střední Ameriky jižně do Paraguaye a severní Argentiny.

Stavbou těla a zbarvením se nejvíce podobá levhartovi, i když je robustnější a obvykle většího vzrůstu. Preferuje deštné lesy, ale vyskytuje se i v zalesněnıch a otevřenıch terénech. Žije poblíž vody a stejně jako tygr je zdatnım plavcem. Je to samotářskı predátor lovící různé druhy živočichů.

Jeho skus je mimořádně silnı, a to i v poměru k ostatním velkım kočkám (lev, levhart, tygr). To mu umožňuje lovit krunıřem opatřené plazy a používat neobvyklou metodu usmrcování – prokousnutí lebky oběti mezi ušima a usmrcení narušením mozku.