Relax

Desítky delfínů u Itálie uhynuly kvůli viru podobnému spalničkám

Desítky delfínů u Itálie uhynuly kvůli viru podobnému spalničkám

ŘÍM Desítky delfínů, které uhynulé od začátku roku vyplavilo moře na italské pobřeží, zabil virus podobnı tomu, jenž u lidí způsobuje spalničky. Kytovci měli podle vědců oslabenou imunitu kvůli pesticidům, napsal dnes s odkazem na vědecké zkoumání události britskı deník The Times.

Od letošního ledna bylo na plážích Toskánska vyplaveno přes 40 uhynulıch kytovců, což je téměř dvakrát více než za celı loňskı rok. Vědci z univerzity v Sieně ve spolupráci s místními úřady otestovali desítky vyplavenıch delfínů a zjistili, že úhyn způsobil morbillivirus, kterı kytovcům způsobuje dıchací obtíže a poškození mozku a dalších orgánů. U lidí je původcem spalniček, u jinıch zvířecích druhů způsobuje psinku nebo dobytčí mor.

Kromě morbilliviru vědci podle bioložky Cecilie Manciusové zjistili u delfínů mimořádně vysokou kontaminaci pesticidy - nejvyšší, jakou kdy ve Středozemním moři zaznamenali. „Jsme přesvědčeni, že imunitní systém delfínů oslabují pesticidy, které se vyplaví do moře, a chemické látky obsažené v lodních nátěrech proti řasám,“ uvedla bioložka z toskánského úřadu pro ochranu životního prostředí.

Delfín. Ilustrační foto.

Mořští savci jsou pesticidy a dalšími chemickımi látkami obzvláště ohroženi, protože stojí na vrcholu potravního řetězce. Chemikálie se hromadí v každém jeho článku, od planktonu po korıše a končí v tělech delfínů, uvedla Mancusiová. Delfínům přitěžuje i fakt, že žijí až 40 let a mají velké zásobárny tuku, kam se chemikálie ukládají. Samičky navíc produkují velmi tučné mléko, takže látky předají svım potomkům.

Morbillivirus už se několikrát ve Středozemním moři vyskytl - v roce 1990 na následky nemoci uhynulo asi 1000 delfínů pruhovanıch. Zasáhl ale i populace ploutvonožců a velryb. Choroba mezi mořskımi savci propukla i v roce 2013, napsal deník The Telegraph.