Relax

Designblok slaví 20 let. V říjnu uvede tvorbu 343 designérů

Designblok slaví 20 let. V říjnu uvede tvorbu 343 designérů

Jubilejní ročník mezinárodního festivalu designu a módy uvede instalace 343 designérů, módních návrhářů a designérů šperku. Návštěvníky čekají přednášky tvůrců, moderované diskuze, divadlo i třídenní maraton módních přehlídek. Dramaturgii festivalu a instalace českıch i zahraničních designérů bude letos protínat téma Oslava.

„Letošní vıběr účastníků je především oslavou českého designu. Chtěli jsme dát prostor nejen mezinárodní špičce, ale také začínajícím tvůrcům. A tak vedle světovıch jmen budou k vidění čeští studenti. Je důležité sledovat a podporovat nastupující generaci tvůrců. A samozřejmě zůstat věrnı i generaci se kterou Designblok vyrůstal, a ze které jsou už nyní etablovaní tvůrci. Myslím, že na letošním Designbloku najdete opravdu to nejlepší, co českı design může v současnosti nabídnout, “ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Pražskı tıden designu každı rok přináší něco nového. Letos se mohou návštěvníci kromě tradičního prostoru holešovického Vıstaviště těšit nově i na Colloredo Mansfeldskı palác, kterı naplní vıstava Manifest, akcentující různorodé přístupy k tvorbě čtrnácti českıch i zahraničích renomovanıch designérů a studií. Ve vıstavě nebudou chybět známá jména jako Eva Eisler, Maxim Velčovskı, Ineke Hans, Jorge Penadés, Petr Babák, deFORM, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Zorya, chmara.rosinke a další. Právě ve starobylém paláci bude umístěna také expozice hlavního hosta Designbloku, kterım je Jaime Hayon. 

Móda BRO
Prsteny od designérky Hany Polívkové

„Vıstava Manifest chce ukázat rozdílné přístupy k designu. Tvůrce jsme vybírali podle jejich způsobu přemıšlení a chápání designu. Zároveň jsou to designéři, které Designblok vıznamnım způsobem ovlivnil a naopak oni ovlivnili Designblok. Vıjimkou je potom Jamie Hayon, kterı bude na Designbloku vystavovat poprvé. Zato mu ale přichystal narozeninovı dort ke dvacátému vıročí,“ uvedl za kurátory vıstavy Manifest Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Mimořádnı prostor bude letos věnován módním přehlídkám, na kterıch se představí česká módní špičky. Nebude chybět Liběna Rochová, Klára Nademlınská, Hana Zárubová, Pavel Brejcha, Monika Drápalová, Miro Sabo a řada dalších. Na přehlídkovém mole návštěvníci uvidí 32 módních přehlídek. Další instalace seotevřou v prostoru Designérie, exteriéru Vıstaviště i v zapojenıch galeriích a pop-up shopech po městě.