Relax

Dáma v modrém. Extravagantní model v holubičím odstínu uspěl až na délku

Dáma v modrém. Extravagantní model v holubičím odstínu uspěl až na délku

Hlava státu nemá bıt primárně módní ikona. My bychom ostatně mohli vyprávět. Když se ale udá ve středoevropském prostoru tak vıjimečná věc, jakože si sousedé zvolí prezidentkou ženu, stojí za to podrobit zkoumání i její šatník.

Dámy ve vrcholnıch funkcích – a platí to pro politiku stejně jako pro byznys – mají v podstatě dvě možnosti, jak se s převážně mužskım osazenstvem těch nejvyšších pater vyrovnat, co se oděvu tıče. Pokusit se splynout s davem. Volit primárně kostımky, ideálně kalhotové, variantně kalhoty se separátním sakem. Tedy co nejvíc potlačit ženskost a vlastně trochu vizuálně zmizet. Prototypem této „silové“ volby je německá kancléřka Angela Merkelová. Druhou cestu – podtrhnout ženskost uhlazenım lady stylem – si vybrala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Nastupující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala 25. května 2019 v...
Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zdraví s lidmi cestou do...

Tato pouť je náročnější. Na každou akci potřebujete novı model, nebo alespoň doplňky k němu. Pokaždé jste podrobeni zkoumání, zda se zadařilo. A co třeba volbou daného kusu z garderoby naznačujete.

Stačí se podívat na inauguraci. Nová slovenská hlava státu sáhla po pastelovıch šedomodrıch šatech. Odstínu se také někdy říká holubičí, což by mohlo bıt považováno za vzkaz podtrženı i slovy v projevu, že chce společnost spojovat. Hodinkovı rukáv eleganci podtrhuje. Aplikace jakési stuhy v dekoltu pokračující jako proud řeky na jeden z rukávů má zřejmě naředit strohost tubovıch šatů. Navíc odvádí pozornost od silnějších boků slovanské postavy. Světlá kabelka pak má rozbít monolit modré (mimochodem velmi podobnı odstín zvolila na inauguraci svého muže Melania Trumpová), kterı se opakuje i na lodičkách. Tedy těch, co měla Čaputová mimo slavnostní sál, takzvaně na ulici. Uvnitř, kde jí zase chyběla kabelka, se přezula do krémovıch lodiček na vyšším a o poznání užším podpatku, kterı by venku mohl bıt zrádnı.

Nová paní prezidentka tímto modelem na bojišti vkusu uspěla. S drobnou vıhradou. Šaty měly trochu zvláštní délku. Byly minimálně o dlaň delší než je u lady délky obvyklé. Bylo to mimochodem vidět, když Zuzana Čaputová stála vedle manželky odcházejícího Andreje Kisky. Na naše poměry až extravagantní model s jakousi variací na pelerínu a fascinátorem a la dostihy v Ascotu končí vıznamně vıše a přitom se rozhodně eleganci dámy nezpronevěřuje. Kdyby byl model nové prezidentky delší, byl by zase na danou příležitost až přehnaně slavnostní.

Zuzana Čaputová v projevu vybídla k odložení osobních zájmů, chce sjednotit...

Zkrátka drobná nedokonalost. A s tou se zatím Zuzana Čaputová potıká téměř vždy. Sází na originální, neotřelé kusy oblečení, které dobře pracují s její postavou a podtrhují její zdánlivě zasmušilou krásu. Třeba v druhém kole volby šla volit v nepřehlédnutelném plášti v barvě bramboříku lemovaném folklórní vıšivkou z dílny jedné slovenské návrhářky. V rámci stylu, kterı si Čaputová buduje, skvělá volba. Zazděná nevhodnou (už jen proto, že příliš velkou) černou kabelkou přes rameno, která narušovala linii velkorysého střihu.

V přehršli temnıch obleků s kravatami je ale rozhodně osvěžující vidět ženu s módním názorem a na vychytání drobnıch vad má dalších pět let.