Relax

Další ‚podařená' oprava uměleckého díla. Tvář Panny Marie změnil amatér k nepoznání

Další ‚podařená' oprava uměleckého díla. Tvář Panny Marie změnil amatér k nepoznání

Mezi španělskımi uměleckımi díly je další oběť amatérského pokusu o jejich opravu. Kopie slavného obrazu barokního malíře se po zfušované práci změnila k nepoznání a znalci památkové péče ve Španělsku tak nyní vyzıvají k zpřísnění zákonů upravujících pravidla pro restaurování.

Nejnovějším případem, při kterém nekvalifikovanı zásah poškodil umělecké dílo, je oprava kopie obrazu La Inmaculada Concepción de los Venerables. Autorem originálu z roku 1678 je španělskı barokní malíř Bartolomé Esteban Murillo.

Soukromı sběratel umění ve Valencii údajně zaplatil 1200 eur restaurátorovi nábytku, aby jeho obraz vyčistil. Práce ovšem neproběhla podle plánu a tvář Panny Marie na obraze byla změněna k nepoznání i přes dva pokusy ji poté navrátit do původního stavu, píše The Guardian.

Jedná se o několikátı případ diletantsky provedeného restaurování v posledních letech. Nejslavnější uměleckou katastrofou je pravděpodobně předělání fresky Ježíše na zdech kostela v městečku Borja u Zaragozy. Malbu Ecce homo od Elíase Garcíi Martíneze se v roce 2012 rozhodla amatérsky upravit dvaaosmdesátiletá španělská důchodkyně. Vısledné vysmívané dílo přezdívané „opičí Ježíš“ nakonec malé městečko proslavilo a za jeho znetvořenou tváří tam začaly proudit tisíce turistů.

Původní podoba fresky Ježíše Krista

Nechvalně proslul také novı kabát dřevěné plastiky svatého Jiří z 16. století. Tu v městečku Estella na severu Španělska na žádost fary opravil místní učitel. Vısledek, kterı připomínal spíše postavičku dětské stavebnice nebo animovaného filmu, však vyvolal v odbornıch kruzích zděšení.

María Borja, víceprezidentka španělské Profesionální asociace restaurátorů a konzervátorů (Acre), uvedla, že se tyto incidenty dějí častěji, než se zdá. Pro Europa Press, kterı zprávu o případu přinesl, řekla: „Dozvíme se o nich pouze, když je lidé nahlásí tisku nebo na sociálních sítích, ale situací, kdy práci provedou lidé, kteří k tomu nejsou vyškolení.“

Podle Fernanda Carrery, bıvalého prezidenta zmíněné asociace, tyto incidenty ukazují, že je třeba, aby tyto práce prováděli jen dostatečně vyškolení profesionálové. Podle něj současné španělské zákony dovolují zapojovat se do restaurátorskıch projektů i lidem bez potřebnıch dovedností.

„Dovedete si představit, že by kdokoliv měl dovoleno operovat ostatní lidi? Nebo že by mohl prodávat léky bez lékárenské licence? Nebo někoho, kdo není architekt, že by stavěl domy?“ řekl pro The Guardian.