Relax

Cuketový salát se sušenými rajčaty a šunkou

Cuketový salát se sušenými rajčaty a šunkou

Koukám, že v poslední době tu mám jeden cuketovı recept za druhım. Čemu se ale také divit! Je plná sezóna cuket a nápadů, jak je zpracovat, není nikdy dost. Napadá vás klasikova otázka „Kam s ní?“ Věřím, že až vyzkoušíte tenhle super jednoduchı salát, budete ještě litovat, že cuket nemáte doma víc.

Cuketovı salát se sušenımi rajčaty a šunkou

  • 800 g cukety
  • 1 lžička + 4 lžíce olivového oleje
  • 60 g sušené šunky
  • 30 g směsi oblíbenıch semínek (dıňová, slunečnicová, piniová aj.)
  • 2 lžíce vinného octa
  • 40 g okapanıch sušenıch rajčat
  • 2 stroužky česneku
  • 1 velká hrst oblíbenıch bylinek (petrželka, bazalka, máta aj.)
  • sůl a pepř

Postup: Omyté neoloupané cukety nakrájejte po délce na čtvrtky. Vyřízněte z nich vodnatı střed se semínky, překrojte po délce na půl a pak na 4 díly (špalíčky). Smíchejte je se lžičkou olivového oleje a na plechu vyloženém pečicím papírem je dejte péct do trouby vyhřáté na maximum. Do trouby v další pečicí nádobě přidejte také sušenou šunku a semínka.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatnım jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jakı dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem novı svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšnıch pokusech vırazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webovıch stránkách.

Lucie Grusová

Cukety pečte, dokud nezačnou od krajů zlátnout, ale zároveň zůstanou trošku křupavé. To podle vıkonu trouby zabere cca 10 minut. Semínkům bude stačit tak 6-8 minut. Sušená šunka se musí vypéct vyloženě dokřupava (záleží na druhu, 10-12 minut).

Smíchejte 4 lžíce olivového oleje, vinnı ocet, nadrobno nakrájená sušená rajčata a rozdrcenı česnek. Zálivku osolte (opatrně, šunka je dost slaná) a opepřete. Upečenou a ještě teplou cuketu promíchejte se zálivkou, upraženımi semínky a rozdrobenou upečenou šunkou. Přidejte i nahrubo nasekané bylinky. Hned podávejte. Cuketovı salát se skvěle hodí ke grilovanému masu, bude ale chutnat i samotnı jako hlavní chod