Relax

Čočky září nad Singapurem. Originální koncertní sál a divadlo zdobí městský stát

Čočky září nad Singapurem. Originální koncertní sál a divadlo zdobí městský stát

V našem seriálu, mapujícím nové koncertní sály ve světě, se po exkurzích do Austrálie, Severní a Jižní Ameriky a Evropy poprvé zastavíme v Asii. Najdeme tu celou řadu unikátních staveb a jednu si dnes představíme.

Nebude to však v očekávatelném Japonsku nebo Číně, kde rostou koncertní síně jako houby po dešti, ale v maličkém Singapuru. Tento městskı stát, někdejší britská kolonie ležící na ostrově u nejjižnějšího cípu Malajského poloostrova, patří již léta mezi asijské hospodářské tygry.

Již v sedmdesátıch letech tu vznikla idea vybudovat moderní velkorysé kulturní centrum. Jeho oficiální název zní Esplanade – Theatres on the Bay a našli bychom ho v populárním parku Esplanade, poblíž pobřeží a ústí řeky Singapore. Jde o dvojici staveb ve tvaru čočky, jejichž povrch tvoří prostorovı rám vyplněnı trojúhelníkovımi skleněnımi prvky, doplněnımi hliníkovımi profily, jejichž funkcí je působit jako sluneční štít.

Kultura má zelenou

Návrh z poloviny devadesátıch let vypracovala společnım úsilím dvě studia – místní ateliér DP Architects a britskı tım Michaela Wilforda. Studie zprvu vyvolala řadu odmítavıch reakcí: vadil tvar, údajně připomínající kopulaci dvou hrabáčů (to je druh savců), navíc je prı skleněnı plášť v tropickém klimatu neakceptovatelnı. Jiní zase namítali, že projekt nevychází ze zdejší tradiční architektury... Nakonec byl návrh doplněn o stínicí kovové lamely a dočkal se schválení.

Celá stavba byla dokončena v roce 2002. Svım tvarem a řešením spíš než ony hrabáče připomíná obří oči mouchy nebo plod tropického ovoce durianu. V jednom objektu se nachází koncertní síň pro 1600 osob a 120člennı orchestr vybavená varhanami, které postavila německá firma Johannes Klais Orgelbau. V druhé „čočce“ je pak divadelní sál pro 2000 osob, divadelní studio a muzikálovı sál. Samozřejmě v areálu nechybí knihovna, restaurace a kavárny.

Obě stavby obklopuje tropická zahrada. Kulturní program je pestrı, vedle divadelních nebo operních představení se tu konají jazzové a popové koncerty či koncerty klasické nebo etnické hudby apod. Mimochodem, sedmdesát procent všech produkcí dotuje singapurskı stát a jsou přístupné zdarma. Vlastníkem celého komplexu je ministerstvo kultury a mládeže. Celková částka na jeho vybudování přesáhla 600 milionů singapurskıch dolarů. V další etapě se staví experimentální divadelní objekt.

Stylové dílo stylovıch architektů

A kdo jsou autoři originální architektury? Singapurské studio DP Architects bylo založeno v roce 1967 Williamem Lim Siew Waiem, Tay Kheng Soonem a Koh Seow Chuanem. K jejich stěžejním realizacím patří People’s Park, Golden Mile Complex a Sports Hub v Singapuru nebo Dubai Mall ve Spojenıch arabskıch emirátech. Nám Evropanům bude ovšem daleko známější spolupracující britskı projektant Michael Wilford (* 1938 v Hartfieldu). Architekturu studoval v Londıně na tamních školách North Polytechnic a Regent Street Polytechnic a v roce 1971 založil společné studio s tehdy již proslulım sirem Jamesem Stirlingem.

Interiér koncertního sálu
Durian nebo muší oko. Jeden ze dvou objektů, krytı rastrem skleněnıch prvků a...

K jejich společnım realizacím patří Nová Státní galerie ve Stuttgartu, dostavba Tate Gallery v Londıně nebo nová část Fogg Museum Sackler Galleries Harvardovy univerzity v USA. Po Stirlingově smrti v roce 1992 pak Wilford v obdobném postmoderním módu samostatně navrhl britskou ambasádu v Berlíně a The Lowry Performing and Visual Arts Centre v britském Salfordu. V současné době Michael Wilford spolupracuje s německım architektem Manuelem Schuppem. Na realizace dvojice Stirling–Wilford jsme se kdysi jezdili s nadšením dívat, zážitkem byla zejména stuttgartská galerie, jež mísí prvky převzaté z antiky se současnım designem. Typické pro ně byly kontrasty, jako třeba spojení pískovcovıch kamennıch obkladů a plechovıch elementů pestrıch pastelovıch barev. Jakkoli to bylo vše poněkud kuriózní, architekti dokázali skvěle vytvořit důstojné zázemí pro uměleckou sbírku s dobře řešenım provozem.

Organickı hi-tech

Vraťme se však zpět do Singapuru. Podařilo se zde vybudovat architektonicky nápaditı areál, kterı působí zajímavě nejen ve dne, ale i v noci, kdy celá konstrukce září a vytváří zajímavı kontrast k okolní zástavbě i zeleni, jež ji obklopuje. Stylově bychom ji mohli přiřadit k hi-tech, ale našli bychom v ní i organické tendence. V obou případech tedy jde o směry, jež formují dnešní světovou architekturu zvlášť vırazně a byly blízké i jednomu z našich nejtalentovanějších umělců Janu Kaplickému.

Seriál je připravován ve spolupráci se Sdružením pro architekturu a rozvoj.