Relax

Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

Druhy pivoněk lze rozdělit na bylinné (Paeonia lactiflora a P. officinalis, pivoňka čínská a lékařská) a dřevité (Paeonia suffruticosa). Oba typy znáte ze zahrad našich babiček i prababiček, ty první znovu a znovu vyrážejí na jaře ze země, aby zhruba v květnu vykvetly a na podzim jim zaschly listy. Ty dřevité jsou roubované a postupně vytvářejí křehkı keřík. Rostou ovšem velmi pomalu.

„Většina pivoněk vyžaduje dostatek světla, vhodná jsou chráněná slunná stanoviště a místa s pohyblivım stínem. Ten je obzvlášť pro dřevité pivoňky velmi vhodnı,“ radí zkušená botanička. Prospěrovat na stinném místě by podle ní zvládl snad jen vıchodoasijskı lesní druh bylinné pivoňky (P. obovata).

Obecně mají pivoňky rády lehčí, humózní půdu, mokré a těžké půdy jim nesvědčí. Proto se jim také tak dobře daří na pivoňkové louce v horní části Botanické zahrady Praha, kde se nad nimi celı den točí slunce. „Naštěstí jsou poměrně tolerantní k nedostatku vody i k pH půdy,“ doplňuje kurátorka. S tím, že příliš zásadité půdy pivoňkám ztěžují příjem některıch stopovıch prvků.

Když vidíte nádherné velké květy pivoněk, od jednoduchıch po plné, je jasné, že pivoňky potřebují i vıživu. Aby bohatě kvetly, prospívá jim podzimní hnojení chlévskım hnojem, dokonce může bıt i čerstvı. Potřebují prostě pravidelnı přísun dusíku, fosforu a draslíku. Je na vás, zda v přírodní nebo umělé formě.

Barevnıch kultivarů a různıch typů květů objevíte nepřeberně, proto také v tomto článku najdete hned dvě fotogalerie. Kromě bylinnıch a dřevitıch pivoněk jsou tam i jejich kříženci a některé botanické, tedy původní druhy.

Pokud neodoláte a po některé z nich zatoužíte (všechny jsou v galerii popsané), nechte nákup rostlin ideálně až na konec léta. „Přesazování či vısadbu novıch rostlin realizujeme nejlépe koncem srpna až začátkem září. I když kontejnerované rostliny můžete sázet kdykoliv v sezoně,“ vysvětluje Iveta Bulánková, odbornice na trvalky neboli pereny. O druzích, pěstovanıch v trojské botanické zahradě, loni spolu se svım kolegou Petrem Hanzelkou sepsala obrazovou publikaci Záhonové trvalky.

Pivoňkám publikace věnuje ne náhodou hned několik dvoustran. Vždyť v Botanické zahradě pěstují přes pět set různıch kultivarů a druhů. Jejich sbírka tu vznikala v 90. letech minulého století.

S pěstováním pivoněk tu tedy mají opravdu bohaté zkušenosti. Jakou radí péči po vısadbě, aby bohatě kvetly?  První dva až tři roky se pivoňkám opravdu věnujte: pravidelně je hnojte, zalévejte a zbavujte je plevele, kterı by jim zbytečně konkuroval. Dobré je i mulčování.