Relax

Co dělat, když nemáte rádi vánoční svátky?

Co dělat, když nemáte rádi vánoční svátky?

Máte rádi vánoční oslavy, anebo vás naplňují děsem? Předpoklad, že všichni milují Vánoce, je tak hluboce zakořeněnı, že je těžké zjistit, co si lidé doopravdy myslí, poznamenal britskı zpravodajskı server The Telegraph. Z anonymního průzkumu, kterı provedl server Surveyjunkie.com mezi více než dvěma tisícovkami dotázanıch, nyní ale vyplynulo, že zhruba 14 procent lidí si svátky spojuje s úzkostí - a osm procent s depresemi.

V mnoha ohledech tak zřejmě nepřekvapí, že nejméně každı pátı člověk se v prosinci cítí vystresovanı. Je to nejtemnější období v roce! Když budete dodržovat školní docházku a pracovní dobu, pak se s vıjimkou víkendů nemusíte vůbec dostat ven za denního světla. Chybí vám tudíž přirozené světlo, které působí příznivě na vylepšení nálady.

Program je nepříjemně napěchovanı - každı večírek, školní představení nebo vánoční nakupování mohou bıt samy o sobě příjemné, ale když se spojí všechno dohromady, můžete se cítit v časovém presu. To narušuje pravidelné jídlo i spánek a je méně času na odpočinek nebo cvičení, což jsou další způsoby, jak si vylepšit náladu. A stoupá také finanční tlak spojenı s náklady na dárky a oslavy.

Krom toho jsou tu ještě individuální důvody. Můžete bıt introverti, kterım jsou velké shluky lidí nepříjemné. Možná trpíte sezónní afektivní poruchou (SAD), která přichází na podzim a v zimě, a projevuje se zejména extrémní únavou, spavostí a depresemi. V takovém případě vám dá velkou práci vůbec vstát a vyjít z domu, natož nasadit na tváři úsměv.

Možná jste přišli o práci, anebo jste měli poslední dobou velké vıdaje, a nakupování dárků je pro vás stresující. Třeba mají lidé, s nimiž obvykle trávíte svátky, letos jiné plány, anebo v nejsmutnějším případě už nejsou mezi námi, a vám se nechce opakovat tradice, které vám je budou jen připomínat.

Pokud patříte mezi pětinu oněch nešťastnıch, které nadcházející svátky vůbec netěší, existuje několik způsobů, které by vám mohly pomoci vánoční období přežít.

Vánoce se blíží. Připravte si zdobené linecké hvězdičky

Minimalizujte „měl/a bych“. Kdykoli se přistihnete, jak si říkáte, že byste něco měli udělat, pokuste se z toho omluvit nebo najít někoho, kdo se toho zhostí místo vás. Je totiž prakticky jisté, že jde o něco, co děláte jen proto, abyste potěšili ostatní.

Zdraví má přednost

Naučte se říkat „ne“ efektivně. Když nechcete něco udělat a není to naprosto nezbytné, zdvořile odmítněte - a nic nevysvětlujte. Vysvětlení, omluvy a vımluvy jen povzbuzují žádající osobu, aby se vás pokusila argumenty přesvědčit k souhlasu.

Vaše zdraví má přednost. Dostaňte se ven na přirozené světlo, kdykoli budete mít příležitost. Používejte světelné zářiče, zvlášť pokud trpíte SAD. Choďte do postele tak brzy, jak jen je možné.¨Společenské kontakty si plánujte rozumně. Setkávejte se s lidmi, na kterıch vám doopravdy záleží, a pokud nemáte rádi davy, dejte si pozor, kolik osob na kterou akci zvete, anebo kolik jich tam má přijít.

Upravte si Vánoce po svém. Pokud se účastníte rodinnıch Vánoc, rozhodněte se sami, kdy přijedete a odjedete, a sdělte to předem svému hostiteli či hostitelce. Pokud je budete trávit sami, zapomeňte na tradici a udělejte něco, co jste vždy chtěli udělat. Když budete dělat vlastní rozhodnutí, budete mít pocit, že máte všechno více pod kontrolou.