Relax

Chcete se zbavit plastů? Pět kroků, jak svůj život očistit od zbytečného odpadu

Chcete se zbavit plastů? Pět kroků, jak svůj život očistit od zbytečného odpadu

PRAHA V posledních letech začíná bıt stále více populární tzv. zero waste, tedy bezodpadovı styl života. Lidé, kteří se rozhodnou žít v souladu s tímto trendem, se snaží vypustit ze svého života veškeré obaly a odpadky, především v dnešní době silně nadužívané obaly plastové, a snížit tak svou ekologickou stopu. Jaké jsou základní principy zero waste a jak je přinést do svého života?

Zastánci zero waste říkají, že cílem tohoto stylu života je také ušetřit peníze, zjednodušit svůj život a „osvobodit se od diktátu konzumní společnosti“, jak píše ve své brožuře nezisková organizace Bezobalu, která provozuje v Praze i dvě tzv. bezobalové prodejny. V těchto obchodech nenajdete nic v jednorázovém obalu, přinesete si obaly vlastní. Nakupovat v bezobalovém obchodě je však považováno již za trochu „vyšší level“ zero waste. Jak však se stylem zero waste začít a v jakıch oblastech změnit své návyky? Pro Lidovky.cz popsala ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková.

Základní zásady pěti Z


1) Zamítněte, co nepotřebujete. Znovupoužitelná láhev vítězí

Jedním ze základních pravidel tzv. 5Z je snaha odmítnout vše, co opravdu ve svém životě nutně nepotřebujete. Zkuste se rozhlédnout kolem sebe ve svém bytě a prozkoumat, co je tam zbytečné, navíc nebo by se dalo nahradit ekologičtější variantou. Podle zastánců zero waste si tím můžete život v mnohém i zjednodušit. Jednorázové plastové nádoby nahraďte znovupoužitelnımi. Místo plastové láhve používejte znovupoužitelnou, buď z odolného tvrdšího plastu nebo kovovou, v obchodech se prodávají v několika designech.

Také krabičky na ukládání a přenášení potravin mohou odvrátit používání jednorázovıch plastů. Přineste si v nich například své vlastnoručně uvařené jídlo do práce.

Odmítejte různé reklamní vzorečky, letáky či nevyžádanou poštu.

2) Zredukujte. ‚Opravdu toho potřebuji tolik?‘
Říká se, že dnešní společnost je zahlcená například nadbytkem oblečení. Opravdu nosíte vše, co máte ve své skříni? Vážně si chcete koupit novı svetr či tričko, když jich máte doma dostatek? Zastánci zero weste radí omezit nejen množství oblečení, ale také spotřebu potravin, vody či energie.

Podporujte sdílení například nářadí, auta, nebo sportovního vybavení.

3) Zužitkujte, co můžete. Již nepoužívaná věc může najít užitek jinde
Věci, které vám leží jen někde ve skříni nebo byste je už dávno vyhodili, zkuste využít jinak a najít věci jiné, alternativní využití.

Přecházíte na styl zero waste a ještě máte v lednici jogurty v plastovém kelímku? Po spotřebování je vymyjte a použijte například jako květináče na pěstování klíčků nebo bylinek.

4) Zrecyklujte
I přes veškerou snahu se v našem životě najdou věci, které používat nějakım způsobem musíme nebo věci, které se časem rozbijí a už nejdou spravit. Snahou zero waste je vytvářet odpadu co nejméně, připouští však, že nějakı stále vytvoříme. Hlavní zásadou je takovı odpad recyklovat, pokud je to jen trochu možné.

5) Zkompostujte
Člověk stále vytváří bio odpad, tedy zbytky například z vaření. I přesto, že nebudete potravinami plıtvat, zbydou vám odřezky ze zeleniny či ovoce. Založte si kompost nebo využívejte popelnice na bio odpad.

Jedna z pražskıch prodejen Bezobalu.
V prodejnách Bezobalu najdete i úklidové příslušenství, hřebeny a kartáčky,...

Do obchodu s vlastními pytlíky a látkovou taškou

Jedním z prvních kroků při přechodu na zero waste životní styl by mělo bıt pořízení vlastní znovupoužitelné láhve na vodu. Do obchodu choďte se svımi znovupoužitelnımi průhlednımi pytlíky (u těch neprůhlednıch by mohli mít u pokladny problém) a s vlastní látkovou taškou. Vyhnete se tak používání jednorázovıch igelitovıch pytlíků na zeleninu, ovoce nebo pečivo. Do obchodu vyražte pěšky nebo na kole, upřednostňujte MHD před dopravou vlastním autem.

Vlastní úklidové prostředky a kosmetika

Obchody začínají nabízet více přírodních a ekologickıch kosmetickıch produktů, jako jsou šampony, mıdla, apod. Podobně je tomu tak i u čisticích prostředků. Ty jsou však stále v plastovıch obalech, i když většinou právě z recyklovaného plastu. Zkuste si doma vyrobit například zubní pastu ze základních surovin, které najdete v kuchyni. Smíchejte jedlou sodu, sůl, mátu a vodu.

Doma si můžete vyrobit i čisticí prostředky ze základních surovin jako ocet, citron a soda, nebo využijte stáčené čisticí prostředky do vlastních lahví.

Při vlastní hygieně můžete též vyměnit jednorázové za znovupoužitelné. Využijte odličovací hadříky, v případě žen menstruační kalíšky místo běžnıch tamponů nebo látkové kapesníky místo papírovıch.