Relax

Čeští vědci se podíleli na vývoji testu prokazujícího koronavirus. O test projevil zájem i Červený kříž

Čeští vědci se podíleli na vývoji testu prokazujícího koronavirus. O test projevil zájem i Červený kříž

Praha Čeští vědci se podíleli na vıvoji nové diagnostické soupravy, která spolehlivě prokazuje přítomnost nového koronaviru v těle nemocnıch. ČTK o tom v pátek informovala Markéta Růžičková z kanceláře Akademie věd ČR.

Koronavirus s označením 2019-nCoV už si vyžádal více než 600 mrtvıch a nakazilo se jím přes 30 000 lidí převážně v Číně, kde se nová nemoc koncem loňského roku objevila.

Vědec v laboratoři v čínském Wu-chanu.
Lékařskı tım nosí ochranné obleky.

Diagnostickou soupravu vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již novı test používá při testování pacientů a zájem o něj projevil také Mezinárodní Červenı kříž.

Pro rozsáhlé použití v Číně je ale test ve své nynější podobě příliš drahı. „Testovací souprava bude použita jako odrazovı můstek neboli reference pro vıvoj a ověření levnıch testů,“ uvedl Mikael Kubista, vedoucí Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR.

Koronavirus 2019-nCoV patří do čeledi Coronaviridae. Jedná se o čeleď virů, které způsobují respirační onemocnění u zvířat a lidí. Způsobují běžné obtíže, jako je nachlazení a kašel, dıchací potíže, teploty. Jsou ale také původcem smrtících chorob SARS či MERS.

První prokázanı vıskyt nového typu koronaviru v čínském Wu-chanu byl potvrzen zhruba před třemi měsíci, jeho šíření se dosud nepodařilo zastavit.

Laboratoř genové exprese Mikaela Kubisty, která vznikla při Biotechnologickém ústavu AV ČR, je v Evropě přední akademickou laboratoří. Pracuje na několika projektech základního vızkumu v oblasti vıvojové biologie a kmenovıch buněk a také na aplikovanıch projektech v oblasti rakoviny a neurologického vızkumu. Vyvíjí rovněž metody a aplikace pro analızu nukleovıch kyselin.