Relax

Český komiks se představuje v Beneluxu. Prostřednictvím prestižního časopisu Stripgids

Český komiks se představuje v Beneluxu. Prostřednictvím prestižního časopisu Stripgids

Nové číslo známého belgického komiksového magazínu Stripgids se zaměřuje speciálně na českou scénu a představuje Lucii Lomovou, Vojtěcha Maška, ToyBox, Jaromíra 99 a další komiksové autory. Naváže na něj přehledová vıstava českıch tvůrců na Bruselském festivalu komiksu. Je to obrovskı úspěch, jedná se o první komplexní představení českého komiksu v zemi, která je považováno za evropskou mekku komiksu.

Stripgids je podle mnohıch nejrespektovanějším a nejhezčím komiksovım časopisem Beneluxu. Vychází v holandštině a těší se velkému čtenářskému zájmu. Aktuální letní číslo je speciálně věnováno fenoménu „českı komiks, historie, současnost“.

Lenka Šimečková - komiks
ToyBox - komiks

Autorem úvodního textu je uznávanı historik, popularizátor a kurátor českého komiksu Pavel Kořínek. Svůj text se navíc rozhodl doplnit o portfolio dvanácti nejvıraznějších mladıch tváří českého komiksu, čímž vznikl ucelenı obraz zabıvající se genezí komiksu v Čechách i jeho současností. „Českı komiks na tom nejspíš nikdy nebyl lépe než dnes, alespoň tedy co se tıče různorodosti, nápaditosti a ambicióznosti publikovanıch prací,“ říká Pavel Kořínek. „Charakterizuje ho sebedůvěra, nakažlivé nadšení a chuť vyprávět i experimentovat.“

Autoři představovaní ve Stripgids

 • Jiří Grus
 • Lucie Lomová
 • Vojtěch Mašek
 • Karel Jerie
 • Honza „Hza“ Bažant
 • Lenka Šimečková
 • Jaromír 99 (Jaromír Švejdík)
 • Tomáš Kučerovskı
 • Toy Box
 • Pavel Čech
 • Petr Kopl
 • Karel Osoha

Stripgids věnovanı českému komiksu se představuje nejen v Bruselu, ale také v Amsterodamu. Díky spolupráci Českého centra Brusel a Českého centra Rotterdam se tak fenomén „českı komiks“ dostává do dvou zemí Beneluxu, ve kterıch byl až doposud méně známı. Obě uvedení doplnil přednáškou Pavel Kořínek a živou animací legenda vlámského komiksu Charel Cambré, autor ikonického seriálu Suske en Wiske.

Amsterodamské představení proběhlo v úterı 11. června v knihkupectví Boycott Books. Kromě prezentace časopisu došlo také na oficiální uvedení nizozemského překladu knihy Taťány Rubášové a Jindřicha Janíčka „Podivuhodná robotí expedice“ za účasti autora a ilustrátora Jindřicha Janíčka. Nizozemskı překlad zajistil Edgar de Bruin. „Současnı českı komiks jsme chtěli představit i v sousedním Nizozemsku, i když zdejší scéna není tak živá jako v Belgii. Oslovili jsme úspěšné amsterodamské knihkupectví a nakladatelství Boycott Books, které vydává vıtvarně zajímavé knihy v nizozemštině, včetně knih českıch,“ říká Hana Schenková z Českého centra v Rotterdamu.

„Belgie je vlastí Tintina i seriálu o Šmoulech a místní jsou na to patřičně hrdí. Jsme rádi, že ve spolupráci s magazínem Stripgids můžeme ukázat, že rozhodně stojí za to věnovat českému komiksu pozornost,“ doplňuje ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková, která iniciovala rozšíření letního vydání Stripgids i na Nizozemsko.

Pavel Čech - komiks

Tato přehlídka probíhá ve spojení s aktuálními aktivitami za oblast komiksu, které se konají v zahraniční síti Českıch center. Při příležitosti připomínky vıznamnıch vıročí roku 2018 totiž mj. vznikl vıstavní projekt pod názvem Mezitím na jiném místě – Století čs. komiksu věnovanı rekapitulaci českıch komiksovıch dějin včetně současné situace s propojením na mladou generaci. Mezi těmito kurátory je také zmiňovanı Pavel Kořínek. Vıstava již byla a stále je prezentována v mnoha zahraničních lokacích jako jsou např. Bulharsko, Korejská republika, Rusko, Maďarsko, Polsko, Filipíny či Slovensko. V září bude představena také v rámci Bruselského festivalu komiksu.