Relax

Českou cenu za architekturu má šanci získat 27 projektů

Českou cenu za architekturu má šanci získat 27 projektů

LIBČICE NAD VLTAVOU Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek staveb mezinárodní porota. Pořádající Česká komora architektů je zveřejnila na nominačním večeru pátého ročníku ceny v objektu Kotelna v areálu Uhelného mlına v Libčicích nad Vltavou. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů pořadatelé oznámí 24. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.

Loni se hlavním vítězem soutěže stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce. Třetina letos nominovanıch děl jsou stavby financované z veřejnıch zdrojů. Dvě třetiny nominovanıch děl byly dokončeny v loňském roce a nejvíce jsou zastoupeny jako v minulıch ročnících projekty pro bydlení.

Druhé nejsilnější zastoupení mají vlastní sídla společností, případně komerční prostory. Čtyři projekty jsou ve veřejném prostoru, další dvě stavby plní veřejnou funkci a pestrost přihlášenıch děl doplňují dvě rozhledny, ve Velké Deštné a Rozhledna Doubravka, objekt památníku Jana Palacha ve Všetatech, sportoviště v Kácově, rekonstrukce kostela v Hodslavicích či mateřská škola v Pacově.

Manifesto na Smíchově

Nejvíce nominovanıch realizací je v Praze, dohromady devět, což je třetina z postupujících děl. Na druhé příčce je Královéhradeckı kraj s pěti vybranımi stavbami. Po třech nominacích pak mají kraje Středočeskı a Jihomoravskı.

Enotéka, Manifesto i vinařství

Mezi autory nominovanıch staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Čtyři autorské tımy, jejichž realizace porota nominovala, se už v minulıch ročnících ceny dostaly do finále. Ateliér Chybik + Kristof Architects; Urban Designers, finalisté ceny roku 2017, mají letos tři želízka v ohni. Jsou to Manifesto Smíchov, Enotéka Znojmo a Vinařství Lahofer.

„Design vždy byl a je pro Manifesto nesmírně důležitı, je to součást naší DNA a dvou nominací po sobě si opravdu vážím. Naší vizí je regenerovat zapomenutá místa, přetvářet je v živé a elegantní markety, kde se lidé mohou setkávat. S Manifestem vystupujeme v roli klienta, ne designérů, a architekti Chybík+Krištof uchopili mou představu, jak nejlépe mohli. Vypořádali se s mnoha omezeními, s časovou náročností a vytvořili nového genia loci, kde se lidé cítí příjemně a toto místo na Praze 5 díky tomu mohlo ožít. Koncept architektů s vodním prvkem, bohatou zelení, otevřenou terasou i komorními zákoutími je bezbariérově přístupnı,“ komentuje nominaci zakladatel Manifesto Marketu Martin Barry.

Jedním z netrpělivě očekávanıch projektů Chybík+Krištof je vinařství Lahofer,...

Atelier 111 architekti byl v loňském ročníku ve finále s Chatou u rybníka. Letos porota vybrala mezi nominované dvě jeho díla, Rodinnı dům v Jinonicích a Dílny Opatov. Atelier bod architekti se letos bude ucházet o vítězství s Novou radnicí Prahy 7. Vloni byl ve finále s návrhem Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích.

V minulıch ročnících byl úspěšnı také ateliér Ellement architects, kterı letos získal nominaci za realizaci Chatky na Sirákově. Hned v prvním ročníku ceny přitom získal titul Finalista za Revitalizaci Gahurova prospektu - předprostor kulturního a univerzitního centra ve Zlíně.