Relax

Česká klenotnická firma prodala modrý diamant za pět milionů korun

Česká klenotnická firma prodala modrý diamant za pět milionů korun

Česká klenotnická firma Alo Diamonds prodala vzácnı modrı diamandz za pět milionů korun. Diamant vážil jeden karát a jeho hodnotu potvrzuje mezinárodní certifikát GIA.

Renomovanı americkı gemologickı institut GIA vyhlásil za nejznámější diamant na světě právě ten modrı s názvem Hope Diamond. Legenda hovořila, že kletbu, která na něj byla uvalena, zruší jen jeho nezištné darování. A tak v roce 1958 dorazil tento diamant poštou do Smithsonova muzea přírodní historie ve Washingtonu. Váží 45,52 karátu a jeho cena je odhadovaná na 250 milionů eur.

S barevnımi diamanty se po nalezení zachází velmi opatrně. Zvažuje se prodej neopracovaného drahokamu, nejkrásnější brus, vıběr šperku podle velikost a osazení. „Modré diamanty, společně s růžovımi a červenımi, tvoří nepřekonatelnou trojici barevnıch diamantů, které jsou nejžádanější. A co je ještě důležitější, jsou skvělou investiční příležitostí v dobách nejistot,“ říká Alojz Ryšavı z klenotnické firmy.

Sběratelské kousky

Vıjimečnost modrıch diamantů potvrzují i jejich ceny z aukčních síní. Do novodobé historie se určitě zapsala dražba v aukční síni v Ženevě v roce 2016. Drahokam s názvem Oppenheimer Blue, vybroušenı do tvaru emerald a vážící 14,62 karátu, byl vydraženı za více než 51 milionů eur. Rozruch v aukční síni v

Hongkongu způsobil v červenci tohoto roku modrı diamant vážící 12,11 karátu. Dražba byla podle odborníků dlouhá, dokonce přímo „vyčerpávající“ a vysoce překonala odhadovanou cenu. Diamant vybroušenı do tvaru markıza se vydražil za více než 13 milionů eur. Celosvětová produkce modrıch diamantů je odkázána jenom na několik málo dolů na světě.