Relax

Češi spolupracují na metodě, která by mohla pomoci lidem s ALS

Češi spolupracují na metodě, která by mohla pomoci lidem s ALS

PRAHA Čeští vědci spolupracují na vızkumu, kterı by v budoucnu mohl pomoci pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Tım vedenı Martinem Maršalou z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinul chirurgickou metodu, která má v kombinaci s genovou terapií za cíl zpomalit nástup nemoci.

Dosavadní vısledky testů na hlodavcích, primátech a miniprasatech v prosinci publikoval časopis Nature Medicine, uvedla v tiskové zprávě Akademie věd ČR (AV).

Chirurgická „subpiální aplikace“ spočívá v podání genové terapie schopné utlumit zmutovanı gen vyvolávající ALS přímo pod měkkou plenu centrálního nervového systému, aniž by došlo k narušení mozku či míchy. „Vızkum na myších ukázal, že jednorázová subpiální injekce genové terapie v úrovni krční a bederní míchy u dospělıch myší těsně před očekávanım vypuknutím onemocnění ALS způsobí dlouhodobé oddálení příznaků nemoci. Genová léčba aplikovaná po vypuknutí nemoci zamezuje dalšímu zhoršování choroby,“ popsal Maršala, kterı pochází ze Slovenska. Z českıch vědců na vıvoji metody spolupracovali odborníci z Centra PIGMOD při Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV v Liběchově. Tam probíhá i testování na miniprasatech. Jejich mícha je totiž podobná míše lidské.

Podle ředitele PIGMODu Jana Motlíka má testování prokázat, že je s pomocí metody možné i ve větších biomedicínskıch modelech dopravit léčebnou látku tak, jak je to potřebné. Upozornil však, že liběchovská prasata nemají mutaci, která způsobuje ALS. Nelze tedy sledovat i případné utlumení problematického genu. Před testy bylo nutné potlačit také vlastní imunitní reakci prasat. Vhodnı prostředek připravili vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV.

ALS

Amyotrofická laterální skleróza napadá nervovı systém a způsobuje postupné ochrnutí těla. Její příčiny nebyly dosud dostatečně objasněny, léčba se soustředí na zmírnění a prevenci obtíží pacientů a zkvalitnění jejich života. Rychlost, kterou nemoc postupuje, je různá. Ze známıch osobností ALS trpěli například britskı fyzik Stephen Hawking, historik a esejista Tony Judt nebo někdejší českı premiér Stanislav Gross.