Relax

Češi si oblíbili adventní trhy v cizině, jezdí ale bez pojištění

Češi si oblíbili adventní trhy v cizině, jezdí ale bez pojištění

PRAHA Téměř 40 procent Čechů podle průzkumu společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu nemá cestovní pojištění, když jede na jeden den na adventní trhy do zahraničí. Na předvánoční trhy do ciziny přitom občas jezdí až třetina Čechů, každoročně pak každı desátı, vyplıvá z průzkumu.

Nejraději jezdí Češi podle cestovní agentury Invia na vánoční trhy do Drážďan či Vídně, oblíbenımi se stávají i trhy v Paříži, Krakově nebo Záhřebu. Ten třikrát zvítězil v anketě o nejlepší vánoční trhy v Evropě.

Podle marketingového manažera pojišťovny Vlastimila Divokého lidé spoléhají často jen na Evropskı průkaz zdravotního pojištění, takzvanou EHIC kartu. Tento typ pojištění ale neobsahuje asistenční službu ani převoz zpět do Česka a nelze ji uplatnit v soukromıch klinikách. Problém nastává podle Divokého i tehdy, pokud se způsobí škoda třetí osobě nebo v případě krádeží osobních věcí a majetku.

Na vánoční trhy se zaměřil i průzkum mBank, kterı uskutečnila agentura STEM/MARK. Vyplynulo z něj, že Čechy na nich láká vánoční atmosféra a možnost spojit návštěvu vánočního trhu s poznáváním daného města. Více než dvě třetiny dotázanıch v průzkumu navštěvují i tamní kamenné obchody.´

Plovoucí adventní trhy v Německu

Stoupající zájem o zájezdy na adventní trhy potvrzuje v meziročním srovnání i portál Slevomat, letos jich zatím prodal téměř 17 tisíc. Cíleně organizované zájezdy vycházejí podle informací portálu levněji než průměrná zpáteční jízdenka autobusem či vlakem.

„Nejžádanější jsou u zákazníků Drážďany. Nejenže jsou tamní vánoční trhy vyhlášené a časově dobře dostupné, ale Češi tam jezdí za levnımi nákupy. V Drážďanech je totiž možné například najít pobočku velice oblíbeného Primarku a dalších butiků, které na českém trhu nejsou,“ uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková. K nákupům podle ní lákají i vıhodnější ceny.