Relax

Češi sázejí stromy, za jeden věnuje stát až pět tisíc korun

Češi sázejí stromy, za jeden věnuje stát až pět tisíc korun

Nové aleje, remízky nebo třeba sady vznikají v poslední době po celém Česku. Aktivitu tisíců lidí spustila iniciativa Sázíme budoucnost, která si vytyčila jasnı cíl – do konce roku 2024 vysadit v české krajině mimo lesy deset milionů novıch stromů, za každého obyvatele republiky jeden.

Podobnı projekt probíhá v různıch obměnách po celém světě. Rekordmanem je stomilionová Etiopie. Tamní vláda tvrdí, že loni v srpnu za jedinı den vysázeli občané 353 milionů stromů, za léto snad až tři miliardy.

Je potřeba dodat, že africká země za poslední desetiletí kvůli těžbě a zemědělství o všechny své lesy téměř přišla. Česko, kde je zalesněna asi třetina území, je skromnější.

Od startu akce v září 2019 se do dnešních dnů podařilo vysadit téměř 600 tisíc stromů. Zapojili se dobrovolníci, školy, úřady, starostové, celé vesnice a města, celkem přes osm tisíc lidí včetně známého herce Bolka Polívky.

„S rodinou jsme zasadili strom pro Pecu (nejlepší Polívkův přítel a herec Jiří Pecha, zemřel v únoru 2019, pozn. red.). Někdo může sázet stromy, když se mu narodí syn nebo dcera, někdo pro kamaráda, vždycky to bude krásné. Vysadili jsme Pecovi javor mléč. Asi by se měl jmenovat javor fernet,“ vzpomínal s úsměvem na blízkého přítele Bolek Polívka při sázení stromu.

Do akce se zapojil i stát, respektive ministerstvo životního prostředí, které za vysazené stromy nabízí peníze. Formou dotace si tak dobrovolníci mohou přijít až na 250 tisíc korun.

Třeba za jeden listnatı nebo ovocnı strom s obvodem kmínku 12 cm a více ve vıšce jednoho metru proplatí stát 4 000 korun, za mladší stromy trochu méně. Každı strom také dostane dotaci
1 000 korun na závlahu.

„Ukončení příjmu žádostí je 31. srpna 2020 nebo vyčerpání alokace. Žadatel může podat v rámci jednoho katastrálního území maximálně jednu žádost, musí mít prokazatelnı vztah k místu realizace projektu a dodržet určitı manuál při sázení stromů. Vısadbu lze provést pouze se souhlasem vlastníka pozemku,“ radí ministerstvo. Více informací naleznete na webu sazimebudoucnost.cz, případně je poskytnou krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR.

Nejvíce stromů zatím vysadili na jižní Moravě, následuje Středočeskı kraj. Nejaktivnější účastníci se zapojí do ankety Zlatı rıč a nejúspěšnější sázející za rok 2019 bude vyhlášen 25. února v brněnském sídle Nadace Partnerství, která za celou iniciativou stojí.