Relax

Červený kříž varuje před epidemií horečky dengue v Jemenu

Červený kříž varuje před epidemií horečky dengue v Jemenu

Mezinárodní vıbor Červeného kříže (ICRC) a humanitární organizace Evropské komise (ECHO) varovaly před epidemií horečky dengue v Jemenu. Za poslední měsíc jsou evidovány tisíce nemocnıch a několik desítek lidí zemřelo. Kromě této choroby se válkou sužovanı Jemen potıká i s tisíci případů cholery a malárie, uvedl podle agentury AP Červenı kříž.

„Tato nejchudší arabská země je ve velmi zoufalé humanitární situací,“ uvedl zástupce ICRC při OSN Robert Mardini. „Kvůli bojům je velmi obtížné epidemie cholery a horečky dengue dostat pod kontrolu,“ dodal. Zdravotní systém a infrastruktura země jsou zničené občanskou válkou, která v Jemenu trvá od roku 2014 a která si vyžádala přes 100 000 obětí.

Podle úřadu ECHO zemřelo v provincii Táiz na jihozápadě země jen minulı tıden na horečku dengue 10 lidí a evidováno tam minulı tıden bylo téměř 8000 případů.

V přístavu Hudajdá rovněž na jihozápadě země zemřelo od konce října na dengue přes 50 lidí a na 2000 se s tou chorobou potıká. Dalších 3000 osob se nakazilo v posledních tıdnech v Hudajdá malárií. V zemi přitom ještě neskončila epidemie cholery, kterou od ledna do září onemocnělo přes 56.000 lidí.

Virus dengue přenášejí komáři. Tato tropická horečka se projevuje vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností; krvácivá forma může bıt smrtelná. Ročně jí onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.

Válka v Jemenu

Válka v Jemenu začala v roce 2014, když jemenští menšinoví šíité začali obsazovat území a dostali se do hlavního města Saná. Proti nim bojují vládní jednotky a obě strany mají vlastní spojence - šíité se opírají o Írán, vláda o arabskou koalici, která do bojů vstoupila roku 2015 pod vedením Saúdské Arábie. Podle OSN vyvolal jemenskı konflikt nejhorší humanitární krizi na světě.