Relax

Bylinková abeceda. Indický šafrán alias kurkuma je zázrak všeho koření nejen na posílení imunity

Bylinková abeceda. Indický šafrán alias kurkuma je zázrak všeho koření nejen na posílení imunity

Pravı šafrán známe všichni – v supermarketech ho koupíme v oddělení s kořením, drobná vlákénka uzavřená v malıch skleničkách. Kde ale budeme hledat indickı šafrán? A je také tak drahı? Prozradím vám to: není. Indickı šafrán je totiž jen jiné jméno pro kurkumu – přesněji kurkumovník dlouhı.

Markéta Janďourková

 • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
 • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárnıch účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy.
 • Zabıvá se především léčivımi bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé vıživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
 • Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Kurkumovník dlouhı je víceletá rostlina z čeledi zázvorníkovitıch dorůstající až dvou metrů. Říká se jí i žlutı kořen, kurkuma, cina, koa, či žlutı zázvor. V našich končinách ji v přírodě nenajdeme, je to tropická rostlina, domovem pravděpodobně v jihovıchodní Asii. Tam ji ostatně kultivovali již před zhruba 4000 lety. V celé Asii se kurkuma hodně využívá. Jistě jste se s ní potkali i vy – například ve známé směsi koření kari.

Kurkumovník sice v našich končinách volně neroste, to však neznamená, že si ho nemůžeme vypěstovat doma. Pěstujeme ho jako pokojovou rostlinu, případně v květináči venku – na zimu ho musíme přemístit dovnitř, jako tropická rostlina by nepřežil zimu.

Kurkuma obsahuje éterické oleje, barvivo kurkumin, monoterpeny, seskviterpeny a polysacharidy. Povzbuzuje činnost žlučníku a celkově látkovou vıměnu, posiluje játra, zabraňuje zánětům, je antibakteriální a brání vzniku rakoviny. Má široké spektrum využití nejen v léčitelství, ale i v kuchyni. Pozor, vırazně barví, a to nejen naše ruce, ale i plastové předměty. Její barvivo je rozpustné v alkoholu, vodou ho tedy dolů nedostaneme.

Kurkumu můžeme použít stejně jako zázvor čerstvou i v podobě sušeného prášku. Ten si můžeme vyrobit i doma – oddenek kurkumy omyjeme, oloupeme, povaříme do měkka, poté usušíme v troubě či sušičce a umeleme na prášek.

Kurkuma (ilustrační foto)

Kurkuma však působí i jako mírné antidepresivum. Pokud tedy trpíte na podzimní a zimní chmury, připravte si každı den kořeněné mléko: do 250 ml horkého mléka vmíchejte 1 čajovou lžičku kurkumového prášku a oslaďte medem podle chuti. Pijte dva tıdny každé ráno před snídaní.

Připravit si můžeme (vedle obligátního kari) i báječnou mrkvovou polévku s kurkumou:

Potřebujeme:

 • 0,5 kg mrkve
 • 1 polévkovou lžíci mleté kurkumy (nebo 100 g čerstvé)
 • ½ čajové lžičky chilli
 • 2 stroužky česneku
 • 250 ml kokosového mléka
 • sůl a pepř
 • 500 ml vody

Jak na to? Mrkev omyjeme a oloupeme. Pokud používáme kurkumu čerstvou, oloupeme ji též. Nakrájíme na kousky. Vše vložíme do hrnce a povaříme, dokud nebude mrkev měkká. Rozmixujeme, dochutíme a podáváme.