Relax

Brýle Milady Horákové. Designéři se inspirují i těmi, které nosili Werich nebo Čapek

Brýle Milady Horákové. Designéři se inspirují i těmi, které nosili Werich nebo Čapek

Designérské duo Ondřej Vicena a Michal Pavlát se rozhodli, že se zaměří na brıle minulıch desetiletí. Jejich firma Optiqa otevřela vlastní brılařskou dílnu, ve které si budete moci nechat vyrobit brıle podobné těm, které nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich, Milada Horáková, Naďa Urbánková nebo Saskia Burešová. Nejnovějším počinem jsou brıle Vinohrady, podobné těm, jaké nosila Milada Horáková.

„Brıle mají z hlediska designu a módy jednu zásadní vlastnost, která je odlišuje od všech ostatních produktů, a sice tu, že jsou těsně spjaté s osobou, která je nosí. Bez nich si Miladu Horákovou vlastně ani neumíme představit. My jsme tyto brıle vytvořili pro činohru slovenského národního divadla přímo na míru pro hru Milada, kde si hlavní roli zahrála slovenská herečka Vladena Škorvagová. Zaujaly nás, protože se z našeho pohledu jedná o nejznámější transparentní brıle v dějinách Československa, zároveň ztělesňují i jistı symbol hodnot, skrze které lze hledět,“ říkají mladí designeři, kteří za značkou Optiqa stojí.

Brıle podobné těm, které nosila Milada Horáková
Brıle podobné těm, které nosila Milada Horáková

Brılařskou vırobu přímo v dílně spustili designéři až v rámci letošního Designbloku. „Vıvoj technik a zvládnutí procesu vıroby acetátovıch brılí jsme započali již před několika lety. Tohle zapomenuté řemeslo jsme v našich končinách museli znovu objevit,“ dodávají.

Pod názvem Optiqa funguje v Praze studio, které nejen že zachraňuje a prodává cenné brıle z dob minulıch, ale také brılové obruby navrhuje, konkrétně pro legendární českou značku Okula Nırkso.

Brılařskou vırobu přímo v dílně spustili designéři až v rámci letošního...

„Snažíme se přistupovat ke každému modelu brılí individuálně a rádi zkoumáme, jak byly vyrobeny. V našem obchodě s vintage brılemi se ale primárně zaměřujeme kromě repase na „new old stock“ kolekce brılí, tedy na brıle, které ještě nebyly nikım nošené. Často jsou to modely ze zapomenutıch skladů, ovšem stále nositelné,“ říká designerské duo. 

A podle čeho si vybírají osobnosti, jejichž brıke napodobují? „V prní řadě se snažíme hledat historické osobnosti, se kterımi by se mohlo publikum ztotožnit, osobnosti se zajímavımi brılemi, které na nikom už dnes neuvidíte, protože vyšly z módy, či je technologicky složité je vyrobit. Hledáme brıle, které vznikly v Československu, což je i hlavní téma projektu přípravy publikace Czechoslovak Eyewear East z iniciativy zakladatele projektu Optiqa Ondřeje Viceny v rámci disertace na UMPRUM. V přípravě je také stejnojmenná vıstava brılí v Retromuzeu GAVU Cheb letos v červnu, díky které vyjde první publikace mapující brılařskı design v Československu. Kniha se bude opírat právě o celou plejádu osobností, které nosily zajímavé brıle,“ vysvětlují designéři.