Relax

Britská vláda radí lidem, aby spali déle. Prodlouží to jejich zdraví

Britská vláda radí lidem, aby spali déle. Prodlouží to jejich zdraví

LONDİN Britská vláda se chystá přesvědčovat občany, že by měli v noci déle spát, aby tak co nejlépe chránili své zdraví. V oficiálním dokumentu, kterı připravilo ministerstvo zdravotnictví, chce lidem mimo jiné představit vědecké argumenty, proč by měli pravidelně spát alespoň sedm hodin. Zároveň bude varovat, že chronickı nedostatek spánku může způsobit vážné zdravotní problémy včetně vyššího rizika obezity, infarktu, cévních mozkovıch příhod nebo deprese.

O příslušném návrhu novıch doporučení informoval list The Times. Podle něj ministr zdravotnictví Matt Hancock v doporučeních určenıch veřejnosti poprvé bude klást velkı důraz na dostatek kvalitního spánku, i když se bude věnovat i dlouhodobım preventivním opatřením v boji proti kouření a obezitě.

„Pokud člověk nespí denně alespoň sedm až devět hodin, působí to škody na jeho fyzickém i duševním zdraví, včetně zvıšeného rizika obezity, mrtvice, infarktů, depresí a úzkostí. Vzhledem k tomu, že až tři čtvrtiny britskıch dospělıch spí pravidelně méně než sedm hodin, máme před sebou velké množství práce,“ citoval The Times z vládního dokumentu.

Práce v noci organismu škodí

Britskı kabinet chce poukázat i na to, že podle vızkumu zveřejněného v odborném periodiku Journal of Intensive Care Medicine má nedostatek spánku negativní vliv na rychlost zotavení z nemocí a úrazů, přičemž nemocniční pacienti si často stěžují právě na nekvalitní spánek. Vláda hodlá proto vydat nové pokyny pro státní zdravotnictví, které se mají tıkat spánku. Personál například bude mít v popisu práce zajistit pacientům klid na spánek a rušit je jen v případě, že k tomu bude dobrı důvod.

Deník The Times mimo jiné odkazuje na studie, které dokázaly, že každou hodinou, kterou člověk spí méně než doporučovanıch sedm hodin, se zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou druhého typu o deset procent. Ženy, které pracují v noci, mají až o 30 procent vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu. Muži zase kvůli noční práci mají až o čtvrtinu vyšší riziko infarktů.