Relax

Bílý střevíček Marie Antoinetty, kterou za francouzské revoluce potkala gilotina, se prodal čtyřikrát dráž, než se čekalo

Bílý střevíček Marie Antoinetty, kterou za francouzské revoluce potkala gilotina, se prodal čtyřikrát dráž, než se čekalo

Paříž Bílı hedvábnı střevíček, kterı koncem 18. století nosila francouzská královna Marie Antoinetta, se dnes na aukci ve Francii prodal za 43 750 eur (více než 1,1 milionu korun). Informovala o tom agentura AFP.

Aukční síň Osenat odhadovala, že neúplnı pár obuvi by se mohl prodat zhruba za 10 000 eur, nakonec se ale cena kvůli velkému zájmu mezinárodních sběratelů vyšplhala mnohem vıše.

Aukce předmětů spojenıch s monarchií se konala v prostorách zámku ve Versailles, tedy symbolicky na místě, které bylo sídlem královského dvora Ludvíka XVI. a jeho manželky, dcery české královny Marie Terezie. Marie Antoinetta i francouzskı panovník byli v roce 1793 za velké francouzské revoluce popraveni gilotinou.

Poprava gilotinou Marie Antoinetty. Byla popravena devět měsíců po svém...
Marie-Antoinetta

Bílı střevíček zhruba v současné velikosti 36 podle majitele aukční síně Jeana-Pierra Osenata královna zřejmě běžně nosila. Jedná se o střevíc na podpatku vyrobenı z hedvábí a kůzlečí kůže s ozdobou v přední části. Dvorní dáma královny Henriette Campanová jej koncem 18. století darovala své přítelkyni a její potomci si jej poté v rodině předávali.

„Tato aukce přichází v době, kdy Francouzi čelí nejistotě ohledně svıch hodnot a mnozí z nich se upínají na historii... Marie Antoinetta je osoba, která budí zájem celého světa,“ uvedl Osenat před aukcí.

V Británii se o víkendu dražilo i zrcadlo, které podle aukční síně East Bristol Auctions rovněž patřilo Marii Antoinettě. Prodalo se za 10 000 liber (téměř 300 000 korun).