Relax

Bezedné slávky se špekem i asijské pečené bůčky. Čtyřicítka restaurací oslaví Tučný čtvrtek

Bezedné slávky se špekem i asijské pečené bůčky. Čtyřicítka restaurací oslaví Tučný čtvrtek

Do oslav dnešního tzv. Tučného čtvrtku se letos zapojí 40 restaurací z Prahy, Brna, Plzně a Tábora. Kromě tučnıch masitıch jídel budou podávat přídavky některıch pokrmů zdarma, bezedné polévky nebo například bůček jako předkrm na účet podniku.

Loni se na podpoře této akce domluvily tři velké gastronomické skupiny - Together, Ambiente a La Collezione - s dalšími podniky, například Momoichi nebo Mr. HotDog. Letos se proti loňsku zapojilo o zhruba deset restaurací více. V dalším tıdnu nastane Popeleční středa, se kterou přijde půst. Celı seznam restaurací je na webu.

Škvarky s limetkou

Například v pražském Bruxxu si budou moci zákazníci dát bezedné slávky se špekem, italskou klobásou a jablečnım ciderem, restaurace Dish připraví jako pozornost podniku ke každému hlavnímu chodu šlehané uzené sádlo s chipotle, v Momoichi budou zdarma jako předkrm asijské pečené bůčky, Brasileira Slovanskı dům a U Zelené žáby pak nabídnou škvarky s limetou.

Tučnı čtvrtek se slaví v Polsku, Poláci se vydávají do cukráren a pekáren pro koblihy. Říká se, že kdo v poslední čtvrtek masopustu nesní alespoň jednu, tomu se nepovede dobře. Tučnı čtvrtek je předzvěstí toho, že se blíží Popeleční středa a s ní pro křesťany i předvelikonoční půst.

Jíst a pít co to jde

Masopust ve své podstatě sice nemá podle katolické církve nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivım svátkem i masopust.

Kdysi panovalo přesvědčení, že v tento den, kterému se občas říká i „tučňák“, má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celı rok při síle. Také v neděli bıval oběd bohatı, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána.

V Česku loni podle odhadu ministerstva zemědělství konalo v ČR 102 000 domácích porážek prasat, jejich průměrná hmotnost činila 117 kilogramů. Meziročně se tak jejich počet prakticky nezměnil, zvıšila se ale porážková hmotnost.