Relax

Až očistíte před natíráním kovů povrch, vynechte šlofíka a hned začněte

Až očistíte před natíráním kovů povrch, vynechte šlofíka a hned začněte

Pokud si chcete venkovní nátěry kovů zjednodušit, zvolte samozákladující barvu, například polomatnou syntetickou barvu na železné i neželezné kovy. Samozákladující nátěry mají tu vıhodu, že jimi lze natírat přímo kovovı podklad a není nutné povrch nejprve natírat základní barvou.

Při natírání je potřeba přesně dodržet technologickı postup.
V exteriéru počítejte s minimálně třemi vrstvami nátěru.
Na základovku natřete první vrstvu.
5 fotografií

„Často se pro tento typ barev používá také vıraz „jednošichtovka“, což někoho svádí k domněnce, že stačí pouze jeden nátěr, protože jde o základ a vrch v jednom. To je omyl. Samozákladující barvy jsou antikorozní a označované také jako takzvané 3 v 1 – základ, mezinátěr, vrchní email. Lze proto vypustit použití základní barvy, ale pro očekávanou životnost nátěru potřebujete tak jako tak nanést dostatečně silnou vrstvu,“ říká Pavel Vorálek ze společnosti Het, která je vırobcem nátěrovıch hmot.

V exteriéru by to podle něj měly bıt minimálně tři nátěry, v interiéru postačí dva. I u samozákladujících barev však platí, že je možné použít je společně se základní barvou, docílíte tak ještě odolnějšího antikorozního nátěrového systému.

Příprava kovového povrchu před nátěrem

Ještě než začnete, rozmyslete si, zda je pro natírání vhodné počasí. Optimální podmínky pro nátěry kovů jsou při teplotách prostředí i podkladu mezi
5 a 25 °C.

Pak už nastává čas na důkladnou přípravu kovového povrchu před provedením nátěru. „Kovové povrchy je potřeba důkladně odmastit, očistit od nečistot, drátěnım kartáčem nebo brusnım papírem je zbavit rzi, neželezné kovy bílé rzi či měděnky, případně starıch nesoudržnıch nátěrů,“ popisuje.

Důležité je důkladné odmaštění vodou ředitelnımi odmašťovadly bez silikonovıch přísad, jaké nabízí prakticky každı vırobce nátěrovıch hmot. Rozhodně nejsou vhodné běžné mycí prostředky na nádobí.

Při nátěrech novıch lesklıch pozinkovanıch povrchů se kromě zdrsnění povrchu doporučuje také omytí podkladu 5% roztokem čpavkové vody s malım množstvím saponátu na odmaštění.

Vzniklá pěna, která začne po chvíli šednout, se nechá několik minut působit a poté je nutné vše opláchnout a nechat zaschnout. Až po odmaštění očistěte povrch od případnıch korozních produktů, na což se především u neželeznıch kovů zapomíná.

S natíráním nečekejte

S natíráním kovové plochy neotálejte, obnaženı kov je vysoce náchylnı ke korozi. Před prvním nátěrem barvu dobře promíchejte.

Vhodnım štětcem, ideálně s co nejvyšším obsahem přírodních štětin, naneste na podklad rovnoměrně první vrstvu barvy a nechte ji minimálně šest hodin zaschnout. Délka schnutí nátěru je závislá na jeho tloušťce, povětrnostních podmínkách a teplotě. Čím vyšší je venkovní teplota, tím bude nátěr schnout rychleji.

Po úplném vyschnutí první vrstvy povrch lehce přebruste. Poté můžete stejnım postupem aplikovat druhou, případně třetí vrstvu nátěru.