Relax

Aukční síň nabídla Lennonovy legendární kulaté brýle. I přes poškození se prodaly za 4 miliony

Aukční síň nabídla Lennonovy legendární kulaté brýle. I přes poškození se prodaly za 4 miliony

Londın Sluneční brıle, které kdysi nosil frontman kapely The Beatles John Lennon, se v dražbě v Londıně prodaly za 137 500 liber (více než čtyři miliony korun).

Aukční síň Sotheby’s přitom původně odhadovala, že prodej poškozenıch brılí s typicky kulatımi tenkımi obrubami by mohl vynést maximálně 8000 liber. Brıle se spolu s dalšími upomínkovımi předměty na členy slavné hudební skupiny rozhodl prodat Alan Herring, kterı pro ni v 60. letech pracoval jako řidič.

Poškozené brıle Lennon prı nosil ‚jen kvůli image‘.

„V létě 1968 jsem vyzvedával Johna, Ringa a George Ringovım mercedesem a vezl jsem kluky do kanceláře. Když John vystupoval z auta, všiml jsem si, že nechal tyhle sluneční brıle na zadním sedadle a že jedna obruba nedrží pohromadě. Zeptal jsem se Johna, jestli mu je mám nechat spravit. Řekl mi, ať si s tím nedělám starosti, že je nosí jen kvůli image,“ řekl aukční síni dosavadní majitel. „Spravit jsem je nikdy nenechal. Zůstaly prostě tak, jak je John u mně zapomněl,“ dodal Herring.

Skupina The Beatles má dodnes na celém světě statisíce skalních fanoušků, proto se předměty, které jejím členů patřily nebo na ně upomínají, prodávají často za enormně vysoké částky. Například v roce 2015 se Lennonova akustická kytara Gibson vydražila za 2,4 milionu dolarů, sitár George Harrisona se v roce 2017 prodal za 62 500 dolarů.