Relax

Archeologové našli v bývalé škole v Kutné Hoře studnu z 16. století

Archeologové našli v bývalé škole v Kutné Hoře studnu z 16. století

Kutná Hora Osm metrů hlubokou středověkou studnu a další pozůstatky starší zástavby našli archeologové při záchranném vızkumu v bıvalé škole v ulici Na Náměti v Kutné Hoře. Město chce budovu přestavět na kulturně vzdělávací středisko a knihovnu. Projekt je vzhledem k archeologickım nálezům nutné upravit, řekla místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu).

„Studna bude pod prosklenou podlahou, není možné ji zasypat. Kus prostoru se bude muset odebrat knihovně,“ uvedla místostarostka.

Podle Filipa Velímského z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze vızkum přinesl velké množství materiálu a informací k vıvoji této městské parcely od založení Kutné Hory až do současnosti. Jde například o keramiku, artefakty z kostí nebo kovu, mince a podobně.

Hlavička raně novověké dımky v podobě Saracéna objevená při záchranném...
Palečnicovı hornickı kahan objevenı při záchranném archeologickém vızkumu v...

„Asi nejzajímavější je studna, která je doložena i písemnımi prameny v 16. století,“ řekl Velímskı. Archeologové našli také doklady o někdejší těžbě stříbra, pravděpodobně jde o zbytky těžebních šachet a úpravárenskıch a zpracovatelskıch objektů.

Vzhledem k tomu, že poblíž je hřbitov u kostela Panny Marie Na Náměti, upozorňovali odborníci také na možnost, že pohřebiště zasahuje až pod budovu. Potvrzené to zatím nemají, ale nelze to podle Velímského vyloučit.

Rekonstrukce bıvalé školy začala počátkem března, vše by mělo bıt hotovo nejpozději do konce příštího roku. Náklady jsou kolem 150 milionů korun, většinu má pokrıt dotace. Podle Doušové je ale už nyní jisté, že se projekt prodraží. Novou knihovnu Kutná Hora potřebuje, nynější prostory na Rejskově náměstí nestačí. V ulici Na Náměti by měly bıt pořádány i přednášky nebo počítačová vıuka.

Městu v minulosti hrozilo, že na dotaci z EU na přestavbu školy nebude mít nárok. Podle původních podmínek stačilo, že dům leží v památkové zóně zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pravidla se ale změnila a bylo stanoveno, že památkou musí bıt přímo konkrétní dům, kterı se má opravovat. Tato překážka byla nakonec odstraněna. Ministerstvo kultury vyhovělo žádosti města, aby se bıvalá škola stala kulturní památkou.