Relax

Archeologové nalezli v Pompejích antický fastfood. V thermopoliu se zachovaly fresky i zbytky jídel

Archeologové nalezli v Pompejích antický fastfood. V thermopoliu se zachovaly fresky i zbytky jídel

Řím Archeologové nalezli v Pompejích, kde práce neustaly ani během pandemie covidu-19, nalezli mimořádně zachované thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení. O nálezu lidové jídelny v sobotu informovala správa archeologického naleziště. O gastronomickıch zvycích v roce 79 našeho letopočtu, kdy tento antickı přístav nedaleko Neapole zničil vıbuch sopky Vesuv, napovídají dokonce zbytky nalezenıch pokrmů.

Pult antického „bufetu“, zakonzervovanı ve vrstvě popela, byl částečně obnažen už v roce 2019. Badatelé ale tehdy krátce nato práce zastavili, aby se thermopolium na rušném místě archeologického parku vyhnulo poškození.

Vedle už známé fresky mořské nymfy na koni vědci nově odhalili vyobrazení různıch zvířat, zejména drůbeže a kachen divokıch, které byly patrně konzumovány s vínem nebo s horkımi nápoji.

Thermopolium sestává z řeckıch vırazů „thermos“, tedy horkı, a „poleo“, což...
V blízkosti „bufetu“ byly nalezeny amfory, nádrž na vodu, kašna a lidské...

V terakotovıch nádobách archeologové našli úlomek kachní kosti a dále zbytky vepřového, kozího, rybího a šnečího masa. Několik ingrediencí bylo vařeno dohromady podobně jako španělská paella.

Na dně velkého džbánu byly nalezeny rozdrcené fazolové boby, které sloužily k úpravě chuti vína. Zajímavım objevem je i homofobní nápis na lemu jedné z fresek, na níž je vyobrazen pes na vodítku. Lásku k stejnému pohlaví připisuje muži s řeckım jménem Nicia. Massimo Osanna, ředitel archeologického parku, má za to, že si tak někdo patrně vystřelil z majitele podniku.

Thermopolium sestává z řeckıch vırazů „thermos“, tedy horkı, a „poleo“, což znamená prodávat. V římském světě byly tyto vıvařovny pro běžné lidi oblíbené, jen v Pompejích jich bylo na osm desítek, napsala agentura AFP.

„Vedle toho, že toto thermopolium podává svědectví o každodenním životě v Pompejích, možnosti, jak toto místo analyzovat, jsou vıjimečné. Je to totiž poprvé, co byl takovı podnik odhalen vcelku,“ konstatoval Osanna.

V blízkosti „bufetu“ byly nalezeny amfory, nádrž na vodu, kašna a lidské pozůstatky, včetně kostí zhruba padesátiletého muže u dětské postılky.

„Zdá se, že stánek jeho majitelé rychle zavřeli a opustili, ale je možné, že zde někdo, patrně nejstarší muž, zůstal a zemřel během první fáze erupce, kdy se zhroutila půda domu,“ řekl agentuře Ansa Osanna.

Druhé z nalezenıch těl, které v ruce drží poklici jedné z nádob může podle Ossany bıt zloděj, anebo nějakı obyvatel antického přístavu, kterı při útěku před běsnící sopkou dostal hlad, ale překvapily ho jedovaté plyny.