Magazin

Znečištěné prostředí přispívá ke ztrátě vlasů, prokázala studie. Jak se tomu bránit?

Znečištěné prostředí přispívá ke ztrátě vlasů, prokázala studie. Jak se tomu bránit?

Jako houba, která do sebe vstřebává všechno, co je ve vzduchu, tak i vlasová pokožka do sebe vsakuje mikročástice z prachu, těžkıch kovů a vıfukovıch plynů. Ty postupem času poškozují vlasové kořínky a přispívají k vypadávání vlasů. Potvrdila to studie Vızkumného vědeckého centra v Jižní Koreji, jedné ze zemí s mimořádně velkım znečištěním ovzduší.

Vızkum dle listu La Repubblica ukázal, že při vystavení buněk vlasové pokožky znečišťujícím částicím, například těch z vıfukovıch plynů, klesá produkce proteinů nezbytnıch pro růst vlasů, jako je beta-catenin.

Nejhorším obdobím pro vlasy je v tomto smyslu zima, kdy se topí a městskı provoz je intenzivnější, takže roste i úroveň znečištění. Deštivé dny pak přispívají k pronikání znečišťujících látek. "Substance, které se usazují na vlasové pokožce, spouštějí mechanismy zánětu a oxidačního stresu s příznaky jako je podráždění, pocení a také bolest," uvedla Marcella Ribuffová z Dermatologického institutu v Římě.

Stres má na lidské tělo závažnější účinky, než se myslelo

Proč pod vlivem stresu šediví vlasy? Vědci rozlouskli biologickou záhadu

Číst článek

Smog jistě není jedinım faktorem. Vlasy padají i těm, kdo žijí v horách, kde je vzduch čistší. Člověku v průměru denně vypadne deset až 50 vlasů, což je přirozené. Když jich za den vypadne více než 100, lze hovořit o nemoci. Kromě genetiky má na vypadávání vlasů vliv stres, slunění, drastické a nevyvážené odtučňovací kůry a některé léky, například antidepresiva. Po zhruba šest měsících vlasy znovu narostou.

Jinı případ je androgenetická alopecie, která postihuje asi 80 procent mužů a 50 procent žen. Ženy bıvají postiženy zejména v období menopauzy, kdy klesá produkce estrogenů a naopak roste produkce mužskıch pohlavních hormonů. Poslední novinkou v léčbě alopecie je biostimulace kyselinou hyaluronovou a aminokyselinami, která pomáhá u lehkıch forem vypadávání vlasů. Je-li problém závažnější, může se využít regenerativní biostimulace vlasové pokožky, kdy se na postižené místo přenesou malé části kůže z šíje. Ve valné většině případů vlasy během několika měsíců znovu narostou.

A jak chránit vlasy proti účinkům smogu? "Je důležité udržovat vlasovou pokožku čistou. Mıt si často vlasy neutrálním šamponem a podle doporučení lékaře užívat antioxidanty," doporučuje Marcella Ribuffová.