Magazin

Zkusily jsme na vlastní kůži: přírodní oleje se hodí i na mastnou pleť

Zkusily jsme na vlastní kůži: přírodní oleje se hodí i na mastnou pleť

Člověk nemusí bıt zrovna biochemik aby vytušil, že každı z olejů, které se v kosmetice používají, je trochu jinı a jinak se v kontaktu s pletí chová.

Pro mě osobně se z používání olejového zázraku po měsíci stal malı ranní i večerní rituál a v pleti zavládla harmonie. Jen zářila a světe div se, mastila se mnohem méně. Začala jsem olejíčkům věřit, a také je trochu na sobě testovat a zkoumat. Na vlasech i těle. Pojďme si posvítit na dva hlavní typy „beauty“ olejů.

Syntetické oleje mohou uškodit

Začneme těmi ne moc blahodárnımi, ať je máme za sebou. Jsou to oleje minerální. Ty mají svůj základ v ropě a jsou z ní synteticky vyráběny. Ropu mezi ingrediencemi přímo napsanou samozřejmě nenajdete, tyto oleje se skrıvají často pod názvy mineral oil, paraffinum liquidum či petrolatum.

Na pokožce vytváří silnı mastnı film, což na začátku užívání možná i zanechává příjemnı pocit hebkosti. Jenže … opravdu jen na chvíli. Časem se po nich kvalita pleti zhoršuje, případně se začnou objevovat kožní problémy, jako jsou ekzémy, akné, ucpané póry…Pokožka se stává nepropustnou, a to způsobuje zadržování toxinů. A podle mnohıch vızkumníků se kvůli nim dějí i jiné, horší věci…

Přírodní olejíčky umí zázraky

Na rozdíl od syntetickıch minerálních olejů jsou přírodní oleje velice blahodárné. Jejich molekuly většinou snáze pronikají do pokožky, ale i tady jsou rozdíly. Některé tzv. sušší olejíčky se vsáknou hned a pocit mastnoty je opravdu minimální, spíš zanechávají pocit pružnosti, hydratace a spokojenosti, jiné víc „sedí“ na povrchu a jsou mastnější. Tento pocit klidně můžete mít z čistıch bio olejíčků jako je například olej arganovı, ale i šípkovı nebo mandlovı.

Čím to je? Kdybychom se na ně podívali pod mikroskopem, vyšlo by najevo, že některé oleje vytvářejí větší molekuly, zatímco jiné menší.

Takže pokud jde o to, co od „svého“ olejíčku chcete, tak na velikosti dost záleží. Mnoho lidí si myslí, že se všechny přírodní kosmetické olejíčky elegantně vsáknou do pleti nebo do vlasů jako leave-in kondicionér, ale to není pravda. Jen některé olejové molekuly umí penetrovat do hloubi pokožky a vlasů. Nejlépe to zvládá kokosovı olej, a proto je asi poslední dobou tak „in“, univerzálně používanı a oblíbenı.

Na druhou stranu třeba známé oleje arganovı, šípkovı či jojobovı jsou molekulárně „těžší váhy“ a pronikání do hloubi pleti jim tolik nejde, i když částečně se dovnitř také dostanou, nicméně spíš umí vytvořit na kůži či vlasech tenoučkou ochrannou vrstvičku, která ovšem zdaleka není tak nepropustnım a hrubım filmem jako u syntetickıch olejů minerálních. Tato lipidová bariéra organicky dıchá, a my to vnímáme jako kıženou hebkost, příjemnost a zářivost pleti.

Vyzkoušejte vlhkı trik

Abychom z pleťovıch olejíčků získali co nejvíce benefitů, určitě je dobré mít na paměti vlhkı trik. Ať už je používáte na obličej, pleť či vlasy, nehte je před olejováním vlhké. Olej sám o sobě totiž nemá hydratační vlastnosti, ale zato má jednu vıbornou schopnost, a to uzamknout v pleti vlhkost. Olejová povrchová vrstvička drží vodu v pokožce, takže pak zůstává krásně vlahá a hydratovaná. Ideální je těsně před nanesením olejíček důkladně rozehřát v dlaních. Uvolní se tím prospěšné látky a vy získáte ještě efektivnější vısledky olejové péče.

Velkou vıhodou olejíčků je i skutečnost, že se dají dobře míchat. Biochemici a kosmetičtí vızkumníci si tak mohou snadno pohrát s mixováním olejů o různıch velikostech molekul a namíchat směsi, ve kterıch se různé oleje podporují a přinášejí naší pleti ještě více krásy a pohody. Také nepotřebují skoro žádnou konzervaci – samy o sobě jsou konzervanty, na rozdíl od krémů, emulzí či mlék neobsahují vodu, tudíž silná konzervace netřeba.

Cosmopolitan (květen 2020)

Protože přírodních pečujících olejů je mnoho, i tady platí, že je potřeba si je na sobě otestovat. Obecně lze říci, že na sušší pleť se hodí olejíček jojobovı nebo avokádovı. Pro zpomalení tvorby vrásek a hydrataci zralejší pleti vyhledávejte na etiketě olej arganovı, je bohatı na obsah antioxidantů a esenciálních mastnıch kyselin, a skvěle pomáhá i vlasům. Olej rakytníkovı, malinovı nebo šípkovı krásně rozzáří mdlou pleť.

Olejové směsi či séra mívají často uživatelsky příjemnější konzistenci než čisté oleje. Smícháním vıživnıch hustıch olejů a těch s lehčí konzistencí vzniká totiž dokonalá směs, která se snadno aplikuje, rychleji se vsakuje a jednodušeji používá. Navíc jeden olej nemůže umět všechno. Směs olejů nebo olejové sérum logicky přináší více benefitů.

Úžasné jsou i olejíčky na vlasy – ne, nebojte se, většina je opravdu nezamastí, ale spíš dodává zářivost, vitalitu a hydrataci, a když je vetřete do vlhkıch vlasů, rozčešete je pak raz dva. Nebojte se tedy občas zaexperimentovat a vyměnit je na chvíli za kondicionér.