Magazin

Žena vyčerpaná neustálou péčí uškrtila nemohoucí matku, soud jí dal podmínku

Žena vyčerpaná neustálou péčí uškrtila nemohoucí matku, soud jí dal podmínku

„Dne 23. ledna okolo druhé hodiny v noci v kuchyni rodinného domu v přímém úmyslu usmrtit napadla imobilní poškozenou tak, že jí přiložila na obličej polštář a dusila ji, poté jí obtočila kolem krku prádelní textilní šňůru, silou přitáhla a poškozenou škrtila. V důsledku napadení žena zemřela,“ uvedla žalobkyně Lenka Faltusová.

Eva J. byla podle spisu obžalovaná z vraždy, soud však čin přehodnotil a ženu odsoudil za zločin zabití.

„Obžalovaná se odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání tří let. Vıkon uloženého trestu odnětí svobody soud podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání pěti let,“ stojí v rozsudku.

Rozsudek je pravomocnı, obžalovaná i státní zástupkyně se vzdaly práva na odvolání.

Obžalovanou, která už je v důchodu, policie vyšetřovala na svobodě. Nikdy dříve nebyla trestně stíhána. Hned po činu se pokusila o sebevraždu. Skončila v péči lékařů na psychiatrii, kam nyní po ukončení hospitalizace dochází ambulantně.

K činu se přiznala s tím, že lituje, co se stalo. Předseda senátu Miroslav Veselskı se jí opakovaně ptal, zda-li si uvědomuje, co provedla. Zajímalo ho také, jakım způsobem se nyní léčí, kde žije a jak vidí svoji budoucnost. Přítomné novináře poprosil, aby byli v tomto citlivém případu diskrétní.

Během hlavního líčení obžalovaná často plakala. „Myslím na to každı den, nechápu, co jsem to udělala. Měla jsem to řešit úplně jinak. Byla jsem vyčerpaná, stav maminky se stále horšil, byla jsem s ní ve dne v noci, nezvládala jsem to,“ řekla žena a potvrdila, že souhlasí se vším, co je ve spisu.

U soudu popsala zoufalou rodinnou situaci. Její devadesátiletá matka se už takřka nemohla hıbat, ale rodina ji odmítala dát do hospicu, kde už byla a kde se podle slov obžalované její stav jen horšil. Poškozená sama prosila, aby ji tam nedávali.

Situace došla tak daleko, že obžalovaná už neměla sílu pokračovat a odhodlala se k zoufalému činu. „Jsem připravena za to nést odpovědnost,“ řekla.

Manžel Evy J., kterı se o stařenku také staral, v pozici svědka popsal, jak složité bylo o ženu pečovat. Odmítala jíst a pít. „Na manželce bylo vidět, že už je unavená. O babičku se starala vzorně, žádné spory neměly, udělala to z totálního fyzického i psychického vyčerpání,“ řekl. Za vraždu ženě hrozí 10 až 18 let vězení.