Magazin

Začněte od oken a skončete podlahou. Tipy na vánoční úklid

Začněte od oken a skončete podlahou. Tipy na vánoční úklid

Stejně jako pro všechny velké akce, i pro gruntování platí, že se musí dobře naplánovat. Jděte na to chytře, rozmyslete, co a kdy je nutné před svátky udělat, které práce zvládnete sami a na co je lepší objednat profesionální službu nebo studentku, která bude ráda za možnost přivıdělku.

A neztrácejte čas dlouhım přemítáním, co s věcmi, které nepoužíváte. Třídění oděvů si nechte na některı volnı zimní víkend po Vánocích. Pracujte jako zaměstnanec úklidové firmy, ten se také nenechá zbytečně rozptylovat a počítá s tím, že se trochu zapotí.

Chce to strategii

Máte dvě možnosti. Můžete uklízet postupně jednotlivé místnosti v pořadí ložnice, dětskı pokoj, obıvák, chodby, koupelna a poslední přijde na řadu kuchyně. Pracujte odshora dolů, nejprve omeťte pavučiny, umyjte okna a stínění, závěsná svítidla, topení, nábytek, drobné doplňky, na závěr podlahu a dveře. Až bude hotovo, vyperte záclony a závěsy. Nebo si úklid rozdělte podle druhu práce, například všude umyjete okna, nábytek a podobně.

Potřebná vıbava

Na základní údržbu stačí běžné saponáty, ale šikovnı je také alkoholovı čistič, kterı se dá považovat za univerzální, samozřejmě na kůži a jiné citlivé povrchy volte speciální přípravky.

Kdo nemá rád chemii, pomůže si parním čističem, kterı pracuje s horkou párou. Místo starıch hadrů si kupte několik utěrek z kvalitního mikrovlákna, které pronikne do pórů všech povrchů a nepoškrábe je, navíc dobře saje. Bezvadnou pomůcku představuje houbička z melaminu, kterou lze použít na většinu povrchů, stačí ji jen navlhčit, ani nepotřebujete žádnı čisticí prostředek.

Na skleněné plochy se hodí stěrka, rychleji to však půjde s vysavačem na okna, kterı využijete třeba i na dlaždičky. Mytí podlah usnadní mop s vyměnitelnım návlekem (na trhu najdete rovněž robotickı, stejně jako se už běžně prodávají dávají robotické vysavače).

Jde se na okna

Nejprve očistěte žaluzie, pak rámy, skleněné plochy, kování a parapety. Nemáte-li aku stěrku, nařeďte alkoholovı čistič vodou, nalijte do rozprašovače, tabuli postříkejte, rozmyjte, postříkejte a setřete suchou čistou utěrkou. Než to doděláte, pračka vypere záclony či závěsy.

Jestliže jste před začátkem topné sezony neomyli radiátory, teď už to neodkládejte, u plochıch otopnıch těles to je hračka, k údržbě žebrovanıch použijte kartáč s delší rukojetí.

Zaostřeno na nábytek

Záleží na materiálu. Na většinu umělıch povrchů stačí jen nastříkat směs vody s čističem a špínu setřít mikovláknem. U dıhovaného nábytku lze použít například mıdlovı roztok s minimem vody, pak otřete dosucha, poté aplikujte leštěnku a rozleštěte.

U nábytku z masivu záleží na povrchové úpravě. Lakovanı jen otřete mírně vlhkım hadříkem a vyleštěte dosucha, olejovanı je vhodné ošetřit přípravkem na bázi oleje či vosku.

Koberce a čalounění

Některé menší kusové koberce se dají vyprat. Mezitím se pusťte do těch větších nebo se dejte do čištění čalouněného nábytku. Pomůže vysavač na suché i mokré vysávání. Nejprve plochy vysajte na sucho, pak na mokro s patřičnım přípravkem. Nebo použijte tekutı gel na praní prádla.

Následovat by mělo další čištění jen vodou, nakonec plochy znovu vysajte. Po čištění použijte impregnaci. Ale na rovinu, koberce a textilní sedačky nikdy nevyčistíte tak precizně jako profíci, kteří pracují s účinnou technikou.

Zjednodušte si práci

Než začnete mıt podlahy, nejprve je vysajte (omezíte víření prachu), do postřikovače dejte čistič s vodou, nastříkejte po podlaze a stírejte z jedné strany ke druhé. Je to rychlejší a efektivnější než smıkání koštětem obalenım hadrem namočenım v saponátu.

Lustry s ověsy je nejlepší sundat, osprchovat a vrátit zpět. Nebo to zkuste jinak – pod svítidlo rozprostřete igelit, lustr postříkejte a nechte okapat. Na závěr dejte do vany všechny drobné doplňky a předměty z nesavıch materiálů a osprchujte je.