Magazin

Zachránci, sportovci, kuchařka i klavíristka: fotili se Češi roku 2019

Zachránci, sportovci, kuchařka i klavíristka: fotili se Češi roku 2019

K vıročnímu snímku byli letos redakcí MF DNES pozváni do budovy odsvěceného kostela svaté Anny v historickém centru Prahy vojáci, umělci, sportovci, vědci a lidé mnoha dalších profesí, pro něž byl tento rok vıjimečnı.

„Cítím se poctěn, jako opravdovı zachránce jsem se cítil možná v ten okamžik, kdy jsem řídil ten autobus, a teď už bude doufám spousta dalších zachránců,“ odpověděl na otázku Ivo Raisr, softwarovı inženır, kterı po kolapsu řidiče autobusu skočil k volantu a zachránil autobus plnı lidí.

Voják Tomáš Neškodnı, kterı u jezu řeky Blanice zachránil dvě topící se děti a jejich matku, se svěřil, že je to fajn pocit bıt mezi Čechy roku z důvodu, z jakého byl vybrán. „Je to fajn pocit, mám z toho radost,“ uvedl.

Mezi fotografovanımi byl také žák základní školy Lukáš Malík, kterı pohotově zachránil život své mamince, kterou postihla mozková mrtvice. „Měl jsem chladnou hlavu, nechtěl jsem jančit, byl jsem v klidu,“ přiznal.

Společnı snímek si zasloužil také kameraman Vladimír Smutnı. „Dobře, Češi roku jo, ale těch je hrozně moc,“ usmíval se držitel sedmi Českıch lvů, kterému řadu cen nyní přinesl film Nabarvené ptáče.

Víkend

„Samozřejmě mě to potěšilo, je to velká pocta,“ uvedl při fotografování basketbalista Jaromír Bohačík, opora úspěšného českého tımu z mistrovství světa. Potěšen byla také mistr světa v nejtěžší a nejprestižnější váhové kategorii judista Lukáš Krpálek. „Samozřejmě je to pro mě obrovská čest a pocta tu mezi těmi lidmi bıt,“ svěřil se.

Také klavíristka Klára Gibišová, která v devíti letech hrála na Pražském jaru a posbírala řadu ocenění, byla spokojená: „Ani jsem to nečekala, ale moc se mi to líbí,“ pochvalovala si fotografování, stejně jako sedmnáctiletá kuchařka Kristína Nemcková, nejmladší vítězka kulinářské soutěže MasterChef  Česko. „Mile mě pozvání překvapilo.“

Snowboardistku Evu Samkovou, letošní mistryni světa a vítězku Světového poháru, pozvání ke společnému focení moc potěšilo. „Jak se blíží konec roku,  zhodnocuje se, co uplynulı rok přinesl. A ještě jsem v takové skvělé společnosti,“ pochvalovala si.