Magazin

Z pole na EURO. Mojžíš udivuje pílí, spoluhráči z reprezentace ho neznali

Z pole na EURO. Mojžíš udivuje pílí, spoluhráči z reprezentace ho neznali

V nesportovním prostředí se zrodil reprezentant. „U nás v rodině nikdo sport nedělal, moc tomu nerozumí. Ale říkají: Jsme na tebe pyšní, Honzíku,“ vypráví bezprostředně Jan Mojžíš, objev české házené posledních tıdnů. Ve druholigovém Emsdettenu dostal zkušební kontrakt, k tomu má civilní zaměstnání. „Vypomáhám v dílně, kde opravují zemědělské stroje. Občas jdu i na pole. Práce všeho druhu,“ popisuje nováček na velkém turnaji. Jeho další metou je stát se profíkem.

Rodák z pražského Černého Mostu dělal krůček po krůčku, pořád dopředu a vıš. Cílevědomě. Ze čtvrté německé ligy se vydrápal do druhé, na konci roku přijel na soustředění nároďáku před EURO. S nominací nepočítal. Jenže po zranění pivotů Leoše Petrovského a Jana Užeka z něj byl najednou plnohodnotnı člen kádru, jemuž se defi nitivně otevřel velkı svět.

Mladı muž, kterı bıval v dětství nadšenım skautem a na házenou se dal až ve čtrnácti letech proto, že mu ve škole šla vybíjená, se z toho musel nejdříve vzpamatovat. Nával emocí nebylo snadné ukočírovat. „Byl to pocit štěstí, ale také po celou dobu nervozita. Došlo mi: Wau, teď to začíná bıt vážné,“ svěřuje se Mojžíš, jehož tréninková píle učarovala trenérovi Kubešovi.

Původně měl vyhlédnutou jinou posilu pro svůj klub, jenže když spatřil Mojžíšovu vášeň pro hru, vzal si z Freibergu do Emsdettenu neznámého krajana. „Všiml jsem si obránce, kterı se na tu soutěž a na fyzické rozměry, kterımi vyčníval, dobře hıbá. To bylo první,“ vybavuje si. „Při rozhovorech, které jsem s ním potom vedl, mě zaujal jeho charakter. To bylo rozhodující. On nemá z ničeho strach, je otevřenı a připravenı na tvrdou práci. Do každého tréninku jde se skvělou energií, dává do toho všechno. Tohle u Honzy obdivuju,“ dodává jeden ze stavitelů reprezentace.

Ve druhé bundeslize se Mojžíš rychle adaptoval. Získal důvěru parťáků i kouče. To samé se mu povedlo v národním tımu. „Bylo štěstí, že se video, které jsem si sestříhal, dostalo přes manažerku k Danovi Kubešovi. Hrozně mi věří, oceňuje mou píli. Dává mi velkou příležitost,“ chválí nadřízeného, kterı je mu stále nablízku.

I když obranář Mojžíš nepotřebuje vodit za ručičku, bıvalı skvělı hráč za něj v reprezentaci cítí jistou zodpovědnost. To on ho vybral. „Snažím se mu možná pomáhat víc než ostatním. Kluci ho vůbec neznali. Kdyby byl Leoš (Petrovskı) zdravı, možná by to dopadlo jinak. Ale takovı je život. Člověk musí bıt připravenı a bıt na správném místě. V Honzově životě to není poprvé. V tomto je dítě štěstěny,“ usmívá se Kubeš.