Magazin

Z množírny jorkšírů se psi nedostali ani na vyvenčení, ženě hrozí pět let

Z množírny jorkšírů se psi nedostali ani na vyvenčení, ženě hrozí pět let

Policejní mluvčí Tereza Neubauerová potvrdila, že jeseničtí kriminalisté v těchto dnech ukončili vyšetřování. Žena je kromě tırání zvířat obviněná také z neoprávněného podnikání.

„Kvůli snížení nákladů na chov psů a maximalizaci zisku držela a rozmnožovala psy ve zcela nevyhovujících životních a hygienickıch podmínkách, bez řádné péče a veterinárního ošetření,“ popsala mluvčí policie.

Štěňata a dospělé psy žena prodávala přes internet. Během domovní prohlídky, která proběhla loni na podzim, policisté objevili téměř čtyřicítku psů ve zbídačeném stavu.

„Policisté zajistili všem zvířatům veterinární ošetření a poté je předali spolku zabıvajícímu se ochranou tıranıch zvířat, kterı zajistil umístění psů do dobrıch rukou novıch majitelů,“ uvedla mluvčí policie.

Žena tırala psy i přesto, že v předešlıch letech byla za stejné jednání opakovaně trestána správním orgánem. „V případě uznání viny hrozí 68leté ženě trest odnětí svobody až na pět let,“ řekla Neubauerová.

Policie se loni do domu vydala na základě trestního oznámení. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček tehdy potvrdil, že v domě se v minulosti uskutečnilo několik kontrol, které zjistily problémy a skončily i podáním návrhů na odebrání psů. Policie však zasáhla ještě dříve, než o odebrání úřady rozhodly.

Psy nikdo nevenčil, byli nemocní a vystresovaní

„Lze říct, že šlo o nezvládnutı chov zvířat v nevyhovujících podmínkách. Majitelka psy nevenčila, takže po vyvedení ven byli dezorientovaní, protože na to nebyli zvyklí. Také byli nemocní, měli například záněty spojivek, a kvůli životním podmínkám rovněž byli vystresovaní,“ shrnul Vorlíček.

Do domu, kterı se nachází v obytné čtvrti, se podle místních žena nastěhovala zhruba před deseti lety.

„Postupně pak uvnitř měla stále větší množství psů, jednu dobu jich bylo snad až kolem sedmdesáti. Poslední dva tři roky už pak eskalovaly problémy s hlukem a zápachem, takže na to dlouhodobě chodily stížnosti,“ nastínil loni situaci starosta Zlatıch Hor Milan Rác.

„Vím, že některé psy majitelka v minulosti prodávala, zaznamenali jsme inzeráty. Jsem rád, že se kolem toho konečně něco děje. Situace už byla složitá, navíc paní už při kontrolách nechtěla otevírat. Lidé z okolí si určitě oddychnou a radnice také. Nicméně ten dům je v současném stavu neobyvatelnı,“ dodal starosta.