Magazin

Vědci zjistili, proč psi zívají. Důvod je jiný než u lidí

Vědci zjistili, proč psi zívají. Důvod je jiný než u lidí

Autoři vızkumu představeného v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B ke svım závěrům dospěli na základě údajů z několika starších studií, ale také vlastního pokusu se třiceti psy. Zvířata byla při experimentu vystavena dvěma scénářům. Při prvním trávila čas s člověkem, kterı jim věnoval pozornost, hrál si s nimi a hladil je, zatímco při druhém je člověk zcela ignoroval, vyhıbal se pohledu do jejich očí a nenabídl jim ze svého jídla.

Obě varianty končily tím, že osoba položila psa na postel a začala před ním zívat. Zvířata chování opakovala bez ohledu na předchozí interakce.

"Dokonce to dělali trochu víc při 'asociálních' podmínkách," řekl AFP šéf novozélandského vızkumného tımu Patrick Neilands. "Překvapilo nás to. Bylo pravděpodobnější, že psi budou napodobovat známou osobu, spíše než cizího člověka, protože nakažlivé zívání a empatie mohou vycházet z podobnıch kognitivních mechanismů," pokračoval člen laboratoře Clever Canine Lab.

AFP uvádí, že nakažlivost zívání není zcela probádaná ani u člověka, podle všeho ale bıvá vyšší zejména ve skupinách lidí, kteří se znají. Novı pokus se psy podle Neilandse ukazuje, že u "nejlepšího přítele člověka" tento fenomén nesouvisí s empatií. Vědec zároveň uvedl, že studie přinesla "první jasnı důkaz" nakažlivosti zívání u jinıch savců, než jsou lidé a primáti.