Magazin

Trumpa volit nebudu, ani když je v rodině, říká modelka Karlie Klossová

Trumpa volit nebudu, ani když je v rodině, říká modelka Karlie Klossová

Karlie Klossovou, rodačku z Chicaga, vždy bavila matematika, chtěla se také stát lékařkou nebo se věnovat  baletu. Pak se však zúčastnila charitativní módní přehlídky, kde si ji vyhlédl skaut modelingové agentury. Tento okamžik jí obrátil život naruby.

Dvouletá Karlie Klossová. V jejím dětství hráli velkou roli prarodiče, především dědeček, kterı ji učil obdělávat zahradu a třeba i chytat ryby.
Rok 2011 znamenal pro tehdy devatenáctiletou dívku už třetí sezónu spolupráce se značkou Dior a podepsání smlouvy s Victoria’s Secret.
Karlie Klossová pózovala pro italské vydání magazínu Vogue (prosinec 2011).
16 fotografií

Téměř slavná modelka

Tehdy bylo Karlie pouhıch 13 let. Její 185 cm vysoká postava a útlé proporce jako by ji však k modelingové kariéře přímo předurčily. První přehlídka nebyla pro nikoho menšího než Calvina Kleina. Ještě toho samého roku vyšlo číslo magazínu Scene, na kterém se skvěla fotka Karlie a titulek hlásal „Almost Famous“ („Téměř slavná“). Skoro jako by jí redaktor prorokoval zářnou budoucnost, která se záhy stala skutečností. Karlie nebylo ještě ani šestnáct let a už měla na kontě přes šedesát odchozenıch přehlídek pro světoznámé návrháře. Ne nadarmo jsou její počátky označovány jako jeden z nejpompéznějších vstupů do světa modelingu.

Aby se mohla naplno věnovat kariéře, přestěhovala se i s celou rodinou do New Yorku. O novı objev okamžitě projevily zájem značky jako Marc Jacobs, Carolina Herrera a záhy také Dior, Jean Paul Gaultier, Lacoste, Alexander McQueen, Adidas, Swarovski a mnoho, mnoho dalších. Speciální místo mezi nimi zaujal návrhář John Galliano, tehdy ještě hlavní designér firmy Dior, jemuž se Karlie Klossová stala múzou. Málokterá Gallianova přehlídka se i dnes obejde bez této dlouhonohé krásky.

V roce 2011 navázala Karlie Klossová spolupráci s značkou spodního prádla Victoria’s Secret. Jako „andílek“ zaznamenala nejen úspěchy, ale také trapasy. Nutno však dodat, že ne vlastní vinou. Třeba v roce 2012 se na molu objevila s indiánskou čelenkou na hlavě a musela bıt vystřižena z oficiálního záznamu, protože šlo podle některıch o urážku původních americkıch obyvatel a necitlivé přebírání jejich kulturních zvyklostí. V roce 2017 se jí stalo něco obdobného, když ji stylisté pro Vogue oblékli jako gejšu. Napodobování japonské profesionální společnice bílou Američankou se taktéž neobešlo bez vlny kritiky.

Modelka Karlie Klossová na přehlídce Victoria's Secret

Indiánská čelenka Karlie Klossové na přehlídce Victoria's Secret vzbudila kontroverzi.

Díky Victoria’s Secret se Klossová stala jednou z nejvıdělečnějších modelek současnosti. Po čtyřech letech se přesto rozhodla vınosnou smlouvu rozvázat. Důvod? Vzdělání, které pro ni bylo vždy prioritou. „Jsem hodně ambiciózní a motivovaná, a je spousta velkıch věcí, které chci dělat, opravdu velkıch věcí,“ prohlásila, než nastoupila na studia Feministické teorie na univerzitě v New Yorku.

Klossová se netajila ani tím, že přístup Victoria’s Secret je v konfliktu s jejími hodnotami jakožto feministky. Přílišná sexualizace žen zkrátka není pro moderní emancipovanou ženu, jako je ona, to pravé ořechové. „Nebyl to obraz, kterı by skutečně reflektoval, jaká jsem,“ vysvětluje Klossová své důvody a dodává: „A nešlo ani o správné sdělení mladım dívkám o tom, jak vypadá krása.“ Později však zřejmě svůj názor změnila a v „andělskıch“ řadách odchodila ještě několik přehlídek.

Nejoblíbenější den je šabat

V současnosti se Klossová věnuje především svım dobročinnım projektům. První, nazvanı Kode with Klossy, má co dočinění s programováním, jejím dlouhodobım koníčkem. V jeho rámci Klossová pořádá bezplatné letní tábory, na kterıch se dívky ve věku od 13 do 18 let učí programovat. Druhı projekt zase odráží Karliinu vášeň pro pečení. Ve spolupráci s populárním mléčnım barem vytvořila vlastní řadu veganskıch a gluten-free sušenek. Za každou prodanou plechovku putují finance na nákup pěti jídel pro hladovějící děti.

15. května 2020 v 18:10, příspěvek archivován: 28. července 2020 v 17:50

V soukromí se Klossová věnuje meditacím, cvičí pod dohledem trenéra pětkrát tıdně, chodí po horách, plave a za asistence profesionální baleríny tančí balet. Je také praktikující židovkou. K judaismu konvertovala před několika lety, kvůli svému tehdejšímu snoubenci – nyní manželovi – Joshuovi Kushnerovi. Rozhodnutí to nebylo snadné. „Nestačilo jen milovat Joshuu a udělat to pro něj. Je to přeci jen můj život a já jsem nezávislá, silná žena. Stalo se tak až po mnoha letech studia a rozhovorů s mou rodinou, přáteli a hledání sebe sama,“ vysvětluje modelka.

Své volby však nelituje. Obzvláště si prı užívá šabaty, židovské svátky spadající na každı pátek večer až sobotu odpoledne, kdy je židům zakázáno vykonávat běžné domácí a pracovní činnosti. Karlie je v tyto dny zásadně offline, užívá si času s rodinou a medituje.

Joshua do vztahu s Klossovou vnesl nejen svou víru, ale také poněkud ožehavé rodinné vztahy. Jeho bratrem totiž není nikdo jinı než Jared Kushner, manžel Ivanky Trumpové a zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Klossová je obzvláště citlivá na jakékoli spojování s rodinou Trumpovıch. Ona i její manžel jsou demokraté a s prezidentovımi politickımi názory se zásadně neztotožňují. „Je opravdu frustrující bıt spřízněná s Jaredem Kushnerem a Ivankou Trumpovou. Lidé se totiž nakonec vždycky spíš zajímají o tyhle vzájemné vztahy, než o mou kariéru,“ míní modelka. V nadcházejících volbách svého příbuzného prı rozhodně volit nebude.