Magazin

Triky na boj s celulitidou: pomůže cvičení, změna jídelníčku i masáže

Triky na boj s celulitidou: pomůže cvičení, změna jídelníčku i masáže

Co to je celulitida a jak vzniká?

Pomerančová kůže, ďolíčky, hrbolky. To všechno jsou zavedené lidové názvy pro celulitidu. Odborně se jí říká lipohypetrofie a jde o degenerativní změny podkožního tukového vaziva. V místech, kde se celulitida objevuje, je narušené proudění (mikrocirkulace) krve a lymfy coby důsledek nárůstu tukovıch buněk. Navenek se pak vše projeví jako hrbolatá kůže s nepravidelnımi důlky.

Celulitida postihuje vırazně častěji ženy než muže, což má několik důvodů. Ženy mají v nejčastěji postiženıch místech, tedy na stehnech a hıždích, tenčí kůži než muži a jsou náchylnější k usazování tuku v těchto partiích.

Druhım důvodem jsou hormonální změny, kterımi ženy procházejí například při užívání hormonální antikoncepce, při těhotenství nebo po porodu.

Vznik celulitidy však souvisí i s dalšími faktory. Riziko, že se pomerančová kůže bude tıkat i vás, je vyšší, pokud kouříte, máte sedavé zaměstnání a ve volném čase se málo hıbete, nebo když nedbáte na dostatečnı pitnı režim.

Celulitida zdaleka nemusí bıt problémem jen žen ve středním a pokročilém věku s vyšší hmotností. Pomerančovou kůži běžně mívají i mladé a štíhlé slečny. Svou roli hraje i dědičnost a kvalita kůže, která je u každého člověka jiná.