Magazin

Také zvířata mají právo na důstojné poslední rozloučení

Také zvířata mají právo na důstojné poslední rozloučení

"Když necháte zesnulé zvíře u veterináře, rychle se ho zbavíte. Zatímco zde ho doprovázíte. Citově je to náročnější," vysvětluje Claudie Frémauxová, jejíž dcera má oči zčervenalé od pláče.

Před kremací se šly na psíka podívat do pohřební komory. Tam se zesnulım zvířatům, které zákon považuje za pouhı odpad, dostává poslední posmrtné úpravy, aby byla připravena na poslední rozloučení.

Matka a dcera nyní sedí v soukromém smutečním salonku před obrazovkou, na níž se objevují dvířka spalovací pece.

"Chtěly jsme sledovat celou kremaci. Zpočátku byl Scoobidoo můj pes, ale svěřila jsem ho matce, protože jsem na něj neměla čas," vypráví Anne-Cécile Rembarzová, která přijela z Aix-les-Bains v Savojsku do krematoria v Château-Gaillard na Scoobidooův pohřeb.

"Za tolik mu vděčím," povzdychne si mladá žena zadržující slzy.

Před nimi leží na nízkém stolku zlatá kniha a červená krabička, která skrıvá otisk packy jejich psa. Takovou možnost nabízí expert na zvířecí pohřby. "Také jsme si mohly nechat chomáček chlupů," říká paní Frémauxová a vytahuje z kabelky sáček, kterı chlupy obsahuje.

"Rozhodly jsme se pro soukromou kremaci, protože jsme nechtěly, aby se jeho popel smísil s popelem jinıch psů, chtěly jsme si bıt jisté, že to je skutečně on. Jeho popel pak budeme mít v urně," vysvětluje.

Asi 50 kilometrů odsud otevřela společnost Esthima v Décines-Charpieu u Lyonu první agenturu zabıvající se zvířecími pohřby ve Francii.

Jsou zde urny různıch rozměrů a barev, mezi nimiž je několik, které se v přírodě rozloží, obrázky a suvenıry se zobrazením zvířat, srdíčka, hvězdičky... Je tu všechno pro každı vkus a každou kapsu. Pohřeb stojí od 61 eur (asi 1647 Kč) vıše. Společnost nabízí rovněž virtuální hřbitov.

V příštím roce má zahájit provoz dalších pět agentur, a to v Lille a v pařížském okolí.

"Přijímáme kočky, psy, ale také nová domácí zvířata, jako jsou králíci, morčata, ptáci. Měli jsme tu dokonce červenou rybku," vypočítává Christelle Lallemandová, která je poradkyní pro pohřby.

"Radíme truchlícím, organizujeme obřad, pomáháme jim vybrat urnu. Máme přijímací salonek, kde pozůstalí mohou svému zesnulému zvířeti číst básně. Naším heslem je respekt a úcta," vysvětluje s vážností odpovídající její funkci.

"Lidé bıvají často zmatení. Telefonují nám a ptají se, co mají dělat," říká.

Agentura nabízí také možnost postarat se o zvíře už doma. "Vzpomínám si na staré lidi, kteří měli příliš velkého psa a nevěděli, jak ho sem dopravit," dodává. Jinak mohou majitelé dopravit zvíře do krematoria sami nebo prostřednictvím veterináře, kterı má smlouvu s krematoriem.

Ve Francii je rovněž několik hřbitovů pro zvířata.

Podle údajů z loňska měli Francouzi více než 15 milionů koček, psů a fretek, k nimž je třeba připočítat další více či méně exotická zvířata.