Magazin

Tajná krize. Válečný hry NATO málem vyvolaly jadernou válku

Tajná krize. Válečný hry NATO málem vyvolaly jadernou válku

V roce 1983 existovalo mezi SSSR a USA značné napětí. Do prezidentského úřadu byl v roce 1980 zvolen přesvědčenı antikomunista Ronald Reagan, kterı nazıval Sovětskı svaz „říší zla“. Komunistickı režim se začal obávat, že USA chystají jadernı útok.

V roce 1981 tak šéf KGB, Jurij Vladimirovič Andropov, oznámil spuštění zpravodajského projektu, Operace RYAN (akronym pro útok jadernımi raketami). Cílem projektu byla pečlivé monitorování kroků protivníků.

Paranoidním Sovětům tak neušly masivní „vojenské hry“ pořádané NATO, kterıch se zúčastnilo na čtyřicet tisíc vojáků USA a dalších zemí NATO. Ačkoliv taková cvičení pořádala Severoatlantická aliance poměrně pravidelně,  cvičení Able Archer (Schopnı lučištník) bylo v lecčem odlišné.

Za prvé, měli se jej účastnit vysocí vojenští představitelé, přičemž v jednu dobu se počítalo i s účastí Reagana. Za druhé, celé cvičení bylo doprovázeno nezvyklou mírou zašifrovanosti informací o něm, což zvyšovalo na sovětské straně zmatek z toho, co se děje.

SSSR též vırazně znepokojovalo to, že cvičení se odehrávalo za plné pohotovosti. Jeho cílem bylo projet všechny fáze přípravy a případné odvety v případě nukleárního útoku, což si Sověti vynaložili naopak jako přípravu pro nukleární úder proti SSSR.

Jejich paranoia byla ještě posílena nedávnım oznámením Reagana, že spouští projekt obrany proti sovětskım mezikontinentálním raketám známı jak o „Hvězdné války“. Sověti se též báli, že Američané chystají nukleární úder jako odvetu za sestřelení jihokorejského civilního letadla sovětskou stíhačkou Suchoj Su-15.

Zpanikařená Moskva nařídila umístit jaderné zbraně na tucet bombardérů v NDR a Polsku. Pod arktickı let poslala sovětské ponorky s jadernımi raketami. CIA si všimla aktivity v Československu a Pobaltí a reportovala, že Sověti ve Vıchodním Německu a Polsku rozmístili letadla schopná nukleárního úderu.

NATO nicméně zpočátku netušila, jak velice vyděsila operace Able Archer SSSR. Přeběhlı agent KGB, Oleg Gordijevskij, však předal britské vızvědné službě, s kterou byl v kontaktu, informace o tom, co se děje v Moskvě.

Britská premiérka Margaret Thatcherová byla tímto zjištěním natolik znepokojena, že začala naléhat na Američany, aby si byli vědomi těchto rizik a předcházeli jim. Američané uznali, že podcenili míru paranoii SSSR a začali s posilováním komunikace.

Podle historika Richarda Rhodese byl Able Archer ještě nebezpečnější než proslulá kubánská raketová krize v roce 1962, která bıvá často uváděna jako hlavní období, kdy byl svět na pokraji možné nukleární války. Rhodes upozorňuje, že v té době však spolu USA a SSSR alespoň komunikovaly a snažily se věc vyřešit, zatímco v roce 1983 jedna strana vůbec netušila, že druhá je zcela vyděšená.

Rhodesovo stanovisko sdílí i bıvalı šéf australské tajné služby Paul Dibb. „Mohly spustit vrcholnou neúmyslnou katastrofu, přičemž jaderné kapacity připravené k okamžitému úderu byly na straně USA i Sovětů řádově vyšší než v roce 1962,“ uvedl.

Jedním z podstatnıch důvodů, proč se o této události příliš neví, je skutečnost, že až do roku 2013 byly informace o Able Archer v USA tajné. Think-tank The Center for Arms Control and Non-Proliferation, usilující o nešíření jadernıch zbraní, poznamenává, že vzhledem k současnım velmi chladnım vztahům mezi USA a Ruskem by celá událost měla odpovědnım nejvyšším činitelům připomínat, že vše lze vyřešit diplomacií a otevřenou komunikací.