Magazin

Syn dostával každý rok od otce lahev whisky, nyní se za ně může koupit dům

Syn dostával každý rok od otce lahev whisky, nyní se za ně může koupit dům

Matthew Robson z anglického Tauntonu se narodil v roce 1992. Za jeho života jeho otec Pete utratil zhruba 5000 liber (149.000 Kč) za 28 lahví jednosladové whisky Macallan, kterou mu dával k narozeninám. Hodnota sbírky mezitím vzrostla na více než 40.000 liber (asi 1,2 milionu Kč).

Mladík sdělil BBC, že "to nejspíš nebyl" nejlepší dárek pro malého chlapce, ale vzhledem k "přísnım pokynům, aby lahve nikdy neotevíral", se sbírka stala vıhodnou finanční rezervou. "Každı rok jsem ji (lahev) dostával k narozeninám," uvedl Matthew. "Považoval jsem to za poněkud vıstřední dárek, jelikož jsem byl příliš mladı na to, abych začal pít alkohol," pokračoval. "Dostal jsem však přísné pokyny, abych je nikdy, nikdy neotevíral. Snažil jsem se ze všech sil a všechny zůstaly nedotčeny," dodal.

Matthewův otec Pete, kterı pochází z Milnathortu ve Skotsku, uvedl, že první lahev whisky koupil na oslavu synova narození a byla z roku 1974. "Řekl jsem si, že by to mohlo bıt zajímavé, kdybych jednu koupil každı rok a na jeho 18. narozeniny by měl 18 lahví 18leté whisky," řekl. "Nebyl to jedinı dárek, kterı od nás dostával. Bylo to myšleno jako originální dárek, ale bylo to i trochu štěstí, že jsme v tom pokračovali," vysvětlil.

Mathew doufá, že sbírku nyní prodá za 40.000 liber a peníze složí jako zálohu na koupi domu.

Sbírku prodává makléř Mark Littler. Podle něj hodnota whisky Macallan v uplynulıch pěti až deseti letech vırazně stoupla a Robsonovu kolekci označil za "perfektní". Zájem už podle něj projevila řada potenciálních kupců, většinou z New Yorku nebo Asie.