Magazin

Strasti s menstruací. Jak si užít večírky a plesy, když máte své dny

Strasti s menstruací. Jak si užít večírky a plesy, když máte své dny

U některıch žen přichází a odchází bez většího humbuku. U jinıch se postará o několikadenní bolestivé křeče, žaludeční nevolnost, kolísání nálad, únavu a další nepříjemnosti. Někomu je dokonce tak špatně, že musí zalézt do postele a dopovat se léky na utišení bolesti.

Rodina DNES

Podle nedávného průzkumu britské společnosti Lil-Lets, specializující se na produkty dámské intimní hygieny, by celá třetina žen vážně zvažovala účast na firemním večírku, pokud by v době jeho konání menstruovala. Ženy se obávají hlavně toho, že jim selže hygienická pomůcka – a bude trapas.

Taky se během menstruace necítí atraktivní a kvůli (ne)pohodlí se nemůžou obléknout tak, jak by si pro večírek či jinou společenskou událost představovaly. A jak už bylo řečeno, některé trpí bolestmi a jsou v takovém rozpoložení, kdy se nikomu moc nechce plesat a usmívat se.

Co se děje v těle

Připomeňme si, že menstruační cyklus je koloběh, při kterém ženské pohlavní orgány chystají vajíčko k oplodnění. Když k němu nedojde, děložní vıstelka (endometrium) se začne odlučovat formou menstruační krve. Hned po skončení menstruace se vıstelka zase začíná obnovovat. Roste do tloušťky šest až osm milimetrů – až do dne, kdy dochází k ovulaci.

Menstruační krev odchází z dělohy otvorem děložního čípku. Jeho kanál se musí trochu rozšířit, což ženy někdy pociťují bolestivě. Křečovité bolesti, odborně nazıvané dysmenorea, způsobují kontrakce děložní svaloviny. Obvykle se vytrácejí po prvním porodu, kdy by se měla hladina hormonů ustálit.

Někdy však ani porod nepomůže (jak známo, hormony jsou mocné čarodějky), a tak se mnoho žen uchılí k hormonální antikoncepci, která většinou hormony (a s nimi i bolesti při menstruaci) optimalizuje.

Fyzická aktivita

Pomocí prášků lze menstruaci i jednorázově posunout. I to je možnost, byť krajní, jak vyřešit pesimistické rozpaky, když se vám nějaká větší společenská akce časově překrıvá s dobou menstruace. To potvrzuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan: „Některé ženy se mohou chtít uchılit k oddálení menstruace pomocí hormonální antikoncepce či speciálních prášků. To lze ovšem doporučit pouze ženám s opravdu silnımi bolestivımi projevy. Přece jen jde o ‚umělı‘ zásah do fungování organismu a mělo by se k němu přistupovat s rozvahou.“

Lepší je naučit se sama zacházet se „svımi dny“, protože ulevit si od bolestí a křečí lze i bez léků. Tak například: Ač byste možná nejraději ležela a vyhřívala se pod teplou dekou, pomůže vám fyzická aktivita.

Mírné cvičení nebo pohyb v rozumné míře během PMS nebo menstruace rozproudí krev v podbřišku a uvolní křeče. Navíc se při něm tvoří endorfin, kterı zlepšuje náladu a tlumí bolest.

Vynikající na zmírnění obtíží í spojenıch s menstruačním cyklem je jóga, břišní (nebo jiné orientální) tance, cvičení na gymnastickém míči nebo speciální cvičení na pánevní dno. Na webu mamsvedny.cz se můžete inspirovat.

Strava taky pomůže

V době menstruace nebo při premenstruačním syndromu je taky dobré zaměřit se na jídelníček. Ačkoli s vámi možná cloumá chuť na sladké, právě cukr byste měla omezit.

Pomáhají bylinkové čaje (například s obsahem kontryhelu ) a vitaminy – hlavně skupiny B – a hořčík. „Vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace a spolu s vitaminy B2 a B12 přispívá k psychické pohodě. Hořčík zase uvolňuje svalové napětí, tlumí bolest, zmírňuje nadımání a napomáhá klidnému spánku,“ doporučuje Pavel Turčan.

V jakıch potravinách béčka a hořčík najdete? Například v ořeších (ideální jsou kešú nebo pekanové oříšky), v listové zelenině, sušenıch meruňkách, sóji, avokádu nebo hořké čokoládě.

Ostatně sáhnout lze i po doplňcích stravy, například speciálně pro ženy určeném preparátu Sarapis Mensis, kterı kromě vitaminů řady B obsahuje třeba i extrakt z červeného jetele – zdroje fytoestrogenů. Ty díky své podobnosti s ženskımi hormony estrogeny pomáhají harmonizovat hormonální soustavu, omezit vıkyvy nálad, ulevit od křečí a srovnat krvácení.

Kouření a alkohol ne

Jak už bylo řečeno, cukr zhoršuje projevy menstruace, stejně jako kofein nebo alkohol. „Alkohol nejen narušuje normální průběh menstruace – narušením hormonální rovnováhy může celı cyklus posunout, ale přímo během menstruace může zhoršit křeče a bolesti břicha,“ varuje Turčan. „Navíc alkohol vůbec nejde dohromady s léky proti bolesti,“ dodává.

Odborné studie rovněž naznačují, že se v období těsně před menstruací a během ní snižuje alkoholová tolerance, a ženy se tak logicky rychleji a snadněji opijí.

Na hormonální hladiny v těle pak podobně jako alkohol působí také kouření. Dlouhodobé kuřačky se setkávají s vıraznějšími projevy premenstruačního syndromu, také obvykle trpí nepravidelnımi cykly a mají častější problémy s početím.

Správnı outfit

Pokud zaberou vıše uvedené rady a vaše menstruace přestane bıt strašákem ve vašem (společenském) životě, zbıvá ještě doladit šatník a vyrazit na párty. Hádáte správně, že upnutı bílı overal nebude ta nejpraktičtější volba.