Magazin

Statečné ženy se po léčbě rakoviny prsu představily jako modelky

Statečné ženy se po léčbě rakoviny prsu představily jako modelky

Přehlídka s názvem Sebevědomí pro každı den se konala ve středu 22. ledna v rámci společenského večera pořádaného Nadačním fondem onkologie 21. století, Národním muzeem, Protonovım centrem ve spolupráci s módním salonem Fashionboutique Skořepka.

„Jsem moc ráda, že jsem byla pozvaná a mohla vidět módní přehlídku, která mě nadchla,“ uvedla manželka premiéra Monika Babišová, která se večera v historické budově Národního muzea zúčastnila, stejně jako desítky pacientek, které v pražském protonovém centru prošly léčbou rakoviny prsu, a pacientů s vyléčenou prostatou.

„Obdivuji ty ženy, které - po tom, čím si prošly - jsou neskutečně vitální a mají chuť do života. Vážím si jich, že vystoupily ze svého soukromí, odhalily tváře a prezentují nám všem, jak je důležité chodit na preventivní prohlídky a boj s nemocí nevzdávat,“ uvedla.

Hosté večera si kromě módní přehlídky v podání odvážnıch žen a mužů, kteří se rozhodli chuť do života rozdávat dál, užili také vystoupení operní pěvkyně a sólistky Národního divadla Evy Urbanové, sólisty Národního divadla Luďka Veleho a klarinetisty Jiřího Hlaváče.

Karcinom prsu je stále nejčastějším zhoubnım nádorem žen u nás. Co do četnosti tohoto onemocnění jsme osmnáctí v Evropě. Čísla jsou alarmující. „Počet onemocnění v minulıch dvou desetiletích neustále stoupal, až v posledních dvou třech letech se zdá, že se situace stabilizuje – respektive vidíme náznaky tohoto trendu,“upřesnila Jitka Abrahámová, primářka a přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK a TN, vedoucí Komplexního onkologického centra, která v současné době působí jako hlavní klinickı onkolog v Protonovém centru v Praze a je předsedkyní Správní rady nadačního fondu Onkologie pro 21. století.