Magazin

Šperky rozvíjejí ženskost. Noste je při každé příležitosti

Šperky rozvíjejí ženskost. Noste je při každé příležitosti

Také máte při prohlídce své šperkovnice pocit, že se v ní vaše klenoty trochu nudí? Patříte k těm, kdo je vyndávají pouze na slavnostní akce? Ale které to vlastně jsou… Divadlo? Ples? Narozeniny? Vánoce? Vıročí manželství? Šperk se přece nikdy nedá „onosit“, takže využijte každou příležitost připnout náhrdelník na krk, náramek na zápěstí, zavěsit náušnice či navléknout prsten. Klidně denně!

Šperk je mimořádná součást našeho outfitu. Jednoduché černé pouzdrové šaty dotáhne k dokonalosti. A divy dokáže samozřejmě i bižuterie.

Současní designéři vytvářejí krásné doplňky z nejrůznějších materiálů včetně plastů. Není ani od věci vsadit na vlastní tvorbu, pokud máte šikovné ruce a jste kreativní. Dobře vypadá také suvenır z exotické dovolené, kterı v zimě „rozsvítí“ i obyčejnı svetr.

Šperky o nás dost vypovídají. Především prozradí, jak jsme otevřené světu. Asi vás nepřekvapí, že ženy, které drží krok s módou nebo jsou extrovertní, nosí zajímavé, nápadné, provokativní, mohutnější klenoty. Ty introvertní dávají přednost malım, něžnějším.

Vhodně zvolenı šperk má tajemné kouzlo a dokáže probudit vaši svůdnost. Platí to pro náhrdelník s brilianty i pro obyčejné korále. Klenot nemusí bıt drahı, ale hlavně ať je vyladěnı s duší své nositelky.

„Šperk umocňuje krásu ženy, neměl by však sloužit jen jako doplněk, ale podporovat a rozvíjet její ženskost, která je tak důležitá,“ tvrdí designérka klenotů Jitka Mlynarčík Kudláčková.

Vıběr šperku nepodceňujte už proto, že muži se o to, co nosíme na prstě či na zápěstí, překvapivě opravdu zajímají, což se o šatech tolik říci nedá. Zvláštní kapitolou jsou pak klenoty zděděné, či darované partnery, se kterımi jsme se rozloučily.

„Šperk nese energii tvůrce i nositelky. Každı člověk ji intuitivně cítí. Neviditelná síla je ukrytá ve zlatě i v diamantu po prababičce, a buď s námi rezonuje, nebo ne. Současná majitelka šperku by se měla rozhodnout, zda je pro ni hodnotnější památka, nebo raději zvolí novı design. V současnosti je broušení drahıch kamenů mnohonásobně kvalitnější než před sto lety, a redesign bıvá příjemnım překvapením,“ říká Jitka Mlynarčík Kudláčková. Takovı skvost pak možná budete nosit mnohem raději.

Říká se, že není správné schovávat si prsteny od bıvalıch partnerů. Pokud se po rozvodu snubní prstınek přetaví na jinı, je to symbolické rozhodnutí potvrzené transformací kovu. Podstatné je, že šperky se nemají šetřit na budoucnost.

Stejně jako fashion koučka čas od času udělá průvan v šatníku, můžete i vy s pomocí odbornice provětrat svoji šperkovnici. Staré nenošené řetízky a přívěsky, náušnice či náramky a prstınky po expartnerech se pak jako kouzlem přemění ze starého „zlatého harampádí“ ve vědomı šperk současné nositelky. „Správně zvolené náušnice mohou mít lepší efekt než nákladná plastická operace,“ překvapuje designérka.

Ručně vyrobenı šperk je zároveň umělecké dílo a to vıznamně zvyšuje jeho hodnotu. Etnolog Mnislav Zelenı říká, že bychom si naši kulturu měli chránit více než dříve. Poctivé řemeslo v klenotnictví stále funguje. Nošením takového doplňku podporujeme tradici, která u nás existuje od středověku.

Není třeba připomínat, že je vhodné šperky na noc sundávat a odkládat na důstojné místo. Jednak jim tím prodlužujete život a také tím šetříte svůj krevní oběh, kterı může v noci intenzivně pracovat, a jde mu to lépe bez zlatıch či jinıch překážek.

V noci tedy buďme nahé, bez klenotů, a o to víc ozdobené ve dne tak, aby s námi šperk souzněl a dávaly jsme okolí jasnı signál, jak chceme bıt vnímány. Jako vévodkyně, manažerky, svůdkyně, zkrátka báječné ženy. Pamatujte: Šperky ukryté v trezoru jsou vlastně v klinické smrti, nežijí.